Bude Slovák vládnuť v Česku? Prieskumy tomu nasvedčujú

13. 6. 2016 23:12

Voľby do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR by podľa májového prieskumu verejnej mienky agentúry Median vyhralo hnutie ANO ministra financií ČR, podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša, ktoré by podporilo 25,5 percenta voličov, kým Českú sociálnodemokratickú stranu (ČSSD) by uprednostnilo 22 percent oslovených občanov. Informoval o tom dnes internetový server Novinky.cz.

Bude Slovák vládnuť v Česku? Prieskumy tomu nasvedčujú
Foto: SITA
Popis: Andrej Babiš, exminister financií ČR

Rozdiel medzi ANO a ČSSD je aktuálne asi 3,5 percentného bodu a v ostatnom štvrťroku je mierne vyšší ako na sklonku minulého roka.

Na ďalších priečkach by sa podľa aktuálneho prieskumu spomínanej agentúry umiestnili českomoravskí komunisti z KSČM (14 percent), TOP 09 a Občianska demokratická strana (ODS) so zhodným ziskom 8,5 percenta hlasov. Hranicu zvoliteľnosti by prekročili ešte ľudovci z KDU-ČSL so ziskom siedmich percent hlasov.

Pod hranicou zvoliteľnosti by naopak zostali Strana zelených (3,5 percenta), Úsvit a Česká pirátska strana, ktoré by zhodne podporilo 2,5 percenta respondentov prieskumu, ako aj hnutie Sloboda a priama demokracia Tomia Okamuru so ziskom dvoch percent hlasov.

Volebná účasť by predstavovala podľa Medianu 59,5 percenta.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

0:05 Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neurobil nič pre to, aby mali dôchodc…