Budapešť ponúkla pomoc ruskej Štátnej dume. Ide o Ukrajinu

3. 12. 2019 19:31

Maďarský parlament ponúkol ruskej Štátnej dume spojiť sily pri ochrane práv jazykových menšín na Ukrajine. Podľa agentúry MTI to v utorok uviedol v Moskve predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin na plenárnej schôdzi dolnej komory parlamentu.

Budapešť ponúkla pomoc ruskej Štátnej dume. Ide o Ukrajinu
Foto: TASR
Popis: Viačeslav Volodin

"Maďarský parlament sa obrátil na Štátnu dumu so žiadosťou o spojenie úsilia s cieľom ochrany práv menšín, najmä v oblasti výučby v ich jazyku. Po prijatí zákona o jazyku a vzdelávaní ukrajinskou Najvyššou radou sú ľudia žijúci na území Ukrajiny zbavení tohto práva," citovala MTI Volodinove vyjadrenie zo správy agentúry TASS.

Predseda pripomenul, že 36 percent obyvateľstva Ukrajiny má ruský materinský jazyk, pričom v tejto krajine žije aj veľké množstvo Maďarov či Poliakov.

"Ak by bola reč o tom, že Ukrajina sa chce stať európskou krajinou, tak sa musí v prvom rade zbaviť nešvárov, akým je politický nacionalizmus. Nacionalistom nemožno tolerovať ich správanie," zdôraznil Volodin, ktorý vyzval Európsky parlament, Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ako aj Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PACE), aby skúmali situáciu národnostných menšín na Ukrajine.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ak bude Fico zdravý a bude burcovať ľudí v kampani, rozhodnú voliči. Bude to férovejší zápas, konštatuje publicista

8:59 Ak bude Fico zdravý a bude burcovať ľudí v kampani, rozhodnú voliči. Bude to férovejší zápas, konštatuje publicista

Ak predseda Smeru-SD Robert Fico prekoná svoje zdravotné problémy a zapojí sa naplno do predvolebnej…