Buď to zvýšite, alebo... Američania chcú, aby sme dali viac peňazí do obrany

15. 2. 2017 19:19

Americký minister obrany James Mattis vyzval dnes spojencov v Severoatlantickej aliancii, aby ešte do konca tohto roka začali zvyšovať svoje výdavky na obranu. V opačnom prípade pohrozil "oslabením" amerických záväzkov voči NATO.

Buď to zvýšite, alebo... Američania chcú, aby sme dali viac peňazí do obrany
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska s vojakmi

Varovanie nového šéfa Pentagónu, ktoré je v súlade s predchádzajúci výrokmi prezidenta USA Donalda Trumpa, odznelo v jeho prvom vystúpení na zasadnutí ministrov obrany NATO v Bruseli. Mattis neuviedol, ako konkrétne by sa oslabenie amerických záväzkov voči aliancii prejavilo. 

Mattis podľa vopred pripraveného textu svojho prejavu ministrom povedal, že NATO by malo ešte tento rok prijať plán postupného zvyšovania obranných výdavkov až na dohodnutú úroveň dvoch percent HDP, uviedla agentúra AP. 

Mattis však ďalej vyhlásil, že aliancia zostáva pevným základom pre Spojené štáty aj pre celé transatlantické spoločenstvo. Vyjadril tiež presvedčenie, že aliancia sa dokáže úspešne prispôsobiť meniacim sa bezpečnostným výzvam súčasného sveta.

Členské krajiny NATO sa zaviazali, že na obranu vyčlenia najmenej dve percentá svojho HDP, čo však v praxi väčšina z nich neurobila. V roku 2015 túto podmienku splnili Británia, Grécko, Estónsko a Poľsko, kým vlani sa to podarilo len Grécku a Estónsku.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Poslanci sa zídu na mimoriadnej schôdzi. Danko chce predložiť aj "Irak"

11:29 Poslanci sa zídu na mimoriadnej schôdzi. Danko chce predložiť aj "Irak"

Poslanci sa opäť zídu na schôdzi Národnej rady (NR) SR. Januárová schôdza nebola vopred plánovaná, p…