Brusel tento víkend tŕpne strachom pre referendum v Taliansku. Ak sa nepodarí, bude to už veľmi zlé

22. 10. 2017 11:10

Tento víkend nepatril len parlamentným voľbám v Českej republike, ale aj referendu v talianskych regiónoch Lombardsko a Benátsko. Hoci voliči nehlasujú o úplnom odtrhnutí sa, ale len o väčšej autonómii, výsledok môže mať vplyv na blížiace sa parlamentné voľby.

Brusel tento víkend tŕpne strachom pre referendum v Taliansku. Ak sa nepodarí, bude to už veľmi zlé
Foto: SITA
Popis: Talianská zástava
reklama

Európania upriamili v ostatných dňoch svoju pozornosť na referendum a predovšetkým jeho dozvuky v Katalánsku. V nedeľu sa však koná ďalšie referendum v dvoch najbohatších talianskych regiónoch. V Lombardsku a Benátsku žije dohromady asi 15 miliónov obyvateľov a oba severotalianske regióny sa podieľajú na celkovom HDP 60-miliónovej krajiny takmer z tretiny. Práve to je hlavný dôvod, prečo tamojšie úrady požadujú väčšiu autonómiu.

Lombardsko aj Benátsko si chcú zaistiť predovšetkým väčšiu kontrolu nad daňami, bezpečnostnou politikou a migráciou. Hlavným propagátorom referenda je politická strana Liga severu, ktorá sa v minulosti dokonca usilovala o úplné odtrhnutie severotalianskych regiónov od zvyšku Talianska. V ostatných rokoch sa však okrem patriotizmu stáva hlavným argumentom aj finančná stránka veci. Vláde v Ríme totiž Lombarďania a Benátčania vyčítajú, že ich „zdiera“ na daniach a ich peniaze potom posiela na chudobný juh krajiny.

Podľa prieskumov verejnej mienky je vopred zrejmé, že oba regióny si väčšiu autonómiu skutočne odhlasujú a ťažiť z toho bude v blížiacich sa parlamentných voľbách nielen Liga severu, ale aj Hnutie piatich hviezd Beppeho Grilla. Naopak, vládnuca Demokratická strana vyzýva svojich voličov, aby sa referenda nezúčastnili. Ale jednu porážku v referende už vládnuca proeurópska strana pred niekoľkými mesiacmi utrpela.

Matteo Salvini, predseda Ligy severu

Matteo Salvini, predseda Ligy severu. Zdroj: TASR

V decembri Taliani jednoznačne v referende odmietli návrh na ústavné zmeny, ktoré s podporou Európskej únie iniciovala práve Demokratická strana. Vtedy ešte na čele s Matteom Renzim, ktorý už vopred avizoval, že v prípade neschválenia ústavných zmien odstúpi. Keďže za väčšiu autonómiu v Lombardsku aj Benátsku sa stavia asi 70 % voličov, volanie predstaviteľov Demokratickej strany nebude mať pravdepodobne žiadnu šancu na úspech.

Preferencie Ligy severu aj Hnutia piatich hviezd sa tak pred voľbami opäť zvýšia a Taliansku môže po voľbách vládnuť jedna z najeuroskeptickejších vlád. Beppe Grillo napokon nijako neskrýva, že sa v prípade víťazstva bude snažiť presadiť po vzore Veľkej Británie referendum o Európskej únii. Taliansko síce patrí medzi zakladajúcich členov EHS, ale podpora EÚ zo strany Talianov neustále slabne. Politikom v Bruseli tak možno čoskoro pribudnú ďalšie vrásky na čele.

Beppe Grillo

Beppe Grillo. Zdroj: TASR

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyšetrovateľ NAKA obvinil bývalého funkcionára štátnych lesov kvôli úplatkom. Zadržaných  je 37 ľudí

11:25 Vyšetrovateľ NAKA obvinil bývalého funkcionára štátnych lesov kvôli úplatkom. Zadržaných je 37 ľudí

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol obvinenie voči dvom osobám zo zločinu pri…