Brusel sa roztriasol a pristúpil k radikálnemu kroku. Prichádza čas na predĺženie hraničných kontrol. Kritické je to v týchto krajinách

25. 1. 2017 22:19

Európska komisia (EK) dnes odporučila predĺženie hraničných kontrol v piatich členských štátoch Schengenu, a to o ďalšie tri mesiace. Podľa EK ešte nie sú dosiahnuté také podmienky, aby mohol Schengen fungovať bez dočasným kontrol na vnútorných hraniciach.

Brusel sa roztriasol a pristúpil k radikálnemu kroku. Prichádza čas na predĺženie hraničných kontrol. Kritické je to v týchto krajinách
Foto: SITA
Popis: Žiletkový plot na hraniciach s Maďarskom
reklama

"Bol dosiahnutý pokrok smerom k odstráneniu vnútorných hraničných kontrol, ale musíme na tom ďalej pracovať, preto odporúčame členským štátom umožniť predĺžiť dočasné hraničné kontroly o ďalšie tri mesiace," uviedol podpredseda EK Frans Timmermans.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos dodal, že tieto kontroly nemôžu byť predlžované naveky a že je to len núdzové opatrenie.

Únia sa snaží zabrániť nelegálnej a masovej migrácii, ktorá vyústila do zavedenia kontrol v rámci Schengenu, viacerými opatreniami. Vlani vznikla Európska pohraničná a pobrežná stráž, vznikli takzvané hotspoty na registráciu migrantov a EÚ uzavrela migračnú dohodu s Tureckom. Okrem toho pribudnú aj systematické kontroly ľudí prekračujúcich vonkajšiu hranicu Únie.

Eurokomisia odporučila predĺženie hraničných kontrol v piatich štátoch Schengenu: Rakúsku, Nemecku, Dánsku, Švédsku a Nórsku. Odporúčanie EK nadobudne platnosť po schválení členskými štátmi v Rade EÚ.

Rozsah, frekvencia a trvanie kontrol by mali byť vyhodnocované každý týždeň a upravované v závilosti na miere rizika a zrušené, keď už nebudú potrebné. Členské štáty musia každý mesiac vypracovať správu a odôvodniť trvanie hraničných kontrol.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

15:35 Expert Čapo: Kríza na realitnom trhu sa prejavila aj v Bratislave. Reálne klesol dopyt

Prepad cien z dôvody koronakrízy nehrozí, ale ich dynamický rast je na chvíľku minulosťou, hodnotí s…