Brusel kritizoval náš rozpočet: Očakávali sme to, tvrdí ministerstvo financií

20. 11. 2019 15:27

Rozpočet Slovenska na budúci rok nie je podľa Európskej komisie (EK) úplne v súlade s požadovanými pravidlami. Aj napriek tomu ho však Komisia akceptovala a dala mu zelenú. Pri hodnotení štrukturálneho salda, ako aj výdavkového pravidla EK identifikovala riziko odchýlenia. Zároveň však vyzdvihla, že dlh SR je bezpečne pod hranicou 60 % HDP. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Brusel kritizoval náš rozpočet: Očakávali sme to, tvrdí ministerstvo financií
Foto: TASR
Popis: Na snímke Pellegrini a Kamenický

Pokles ekonomického rastu

Pokles ekonomického rastu, externé prostredie a množstvo "predvolebnej" legislatívy podľa rezortu financií spôsobili, že rozpočet Slovenska na budúci rok nie je z pohľadu EK úplne v súlade s požadovanými pravidlami. Komisia ho však napriek tomu akceptovala.

Očakávali sme to

"Je to úplne pochopiteľné a vzhľadom na aktuálnu situáciu sme podobné hodnotenie Komisie očakávali. Mojím cieľom je, aby bol rozpočet schválený a nerobili sa v ňom už ďalšie zmeny, ktoré by znamenali zvýšenie deficitu na budúci rok. Stále máme zdravé verejné financie a ak sa neprejaví 'predvolebná kreativita' poslancov Národnej rady SR, dosiahne budúcoročný deficit 0,49 % HDP," poznamenal v súvislosti s hodnotením minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

O návrhu rozpočtu verejnej správy na najbližšie tri roky budú poslanci parlamentu rokovať už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začne 26. novembra 2019.

EK hodnotí, tak ako každý rok, návrhy rozpočtových plánov jednotlivých krajín eurozóny. Jedenásť štátov predložilo rozpočty, ktoré sú podľa Komisie viac či menej v súlade s kritériami Paktu stability a rastu. Pri ďalších štyroch krajinách, medzi ktorými je okrem Fínska, Slovinska a Portugalska aj Slovensko, je možnosť, že nenaplnia požadované kritériá na 100 %. Najhoršie spomedzi všetkých Komisia zhodnotila rozpočty Francúzska, Španielska, Belgicka a Talianska.

MF SR priblížilo, že hodnotenie Komisie dáva jednotlivým krajinám informácie o tom, kde sú možné riziká v nedodržaní pravidiel. Avšak ani toto hodnotenie EK podľa rezortu financií nemusí dávať skutočný obraz o tom, ako sa napokon plán tej ktorej krajiny naplní či nenaplní.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

21:58 Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

Pre demokratickú opozíciu bude veľkou potupou, ak ju v tohtoročných parlamentných voľbách predbehne …