Britský parlament bude riešiť zákon proti tvrdému brexitu

4. 9. 2019 8:34

Britskí poslanci schválili v utorok zaradiť do programu stredajšieho zasadnutia Dolnej snemovne návrh zákona, ktorý by odchod Británie z Európskej únie bez dohody znemožnil. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Britský parlament bude riešiť zákon proti tvrdému brexitu
Foto: TASR
Popis: Britský premiér Boris Johnson počas prejavu v Dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 3. septembra 2019.
reklama

Za návrh, aby do programu stredajšieho parlamentného zasadnutia návrh zaradili hlasovalo 328 poslancov, proti ich bolo 301.

Hlasovanie nasledovalo po mimoriadnej debate, ktorá skončila pred 23.00 h SELČ. Britský premiér Boris Johnson po kľúčovom hlasovaní, v ktorom utrpel porážku, uviedol, že parlament sa tým "priblížil k zmareniu akejkoľvek dohody o brexite".

Britský premiér Boris Johnson po kľúčovom hlasovaní, v ktorom utrpel porážku, uviedol, že parlament sa tým "priblížil k zmareniu akejkoľvek dohody o brexite". 

Zároveň oznámil, že nechá parlament hlasovať o možnosti vypísania predčasných volieb. Dodal, že on samotný voľby nechce, ale ak v stredu poslanci odhlasujú legislatívu vylučujúcu tvrdý brexit, predčasné voľby budú jediným riešením.

Proti vláde hlasovalo aj 21 členov Konzervatívnej strany, ktorí teraz čelia možnému vylúčeniu zo strany, píše agentúra DPA.  

Líder opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn po utorňajšom hlasovaní vyhlásil, že strana predčasné voľby podporí až po schválení príslušnej legislatívy.

Po letných prázdninách v utorok pokračovalo zasadanie britského parlamentu, ktoré by malo byť opäť predčasne prerušené na budúci týždeň na základe žiadosti premiéra Johnsona.

Jeho Konzervatívna strana prišla v ten deň o väčšinu v parlamente po tom, ako z jej radov odišiel bývalý štátny tajomník Phillip Lee a pridal sa k strane Liberálni demokrati. 

Konzervatívni poslanci vrátane Leeho, ktorí nesúhlasia s brexitom bez dohody, aký Johnson nevylučuje, sa spojili s opozičnými stranami zastúpenými v parlamente a vypracovali zmienený návrh zákona proti brexitu bez dohody. 

Pred parlamentom sa v utorok uskutočnila aj demonštrácia stoviek stúpencov zotrvania Británie v EÚ.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Je 1. jún – deň detí. Do materských a základných škôl sa vracia okolo 70 percent detí. Otvárajú sa aj kluby

7:00 Je 1. jún – deň detí. Do materských a základných škôl sa vracia okolo 70 percent detí. Otvárajú sa aj kluby

V pondelok sa do materských škôl vrátia deti, no za prísnych hygienických opatrení. Ako pre TASR uvi…