Britská libra sa rúti nadol

5.10.2016 16:12

Britská libra padá a padá. Investori majú strach, čo urobí s britskou ekonomikou Brexit, na ktorom trvá britská premiérka Theresa Mayová. Sama priznáva, že to nebude ľahká cesta, a trhy už na jej slová reagujú. Libra je voči doláru najslabšia za uplynulých 31 rokov. Informuje o tom agentúra Reuters.

Britská libra sa rúti nadol
Foto: Reprofoto: archív PL
Popis: Britská libra.

Britská mena padá. Investori majú podľa všetkého obavy, čo to urobí s ekonomikou ostrovného kráľovstva, keď sa krajina odtrhne od spoločného európskeho trhu, aby na oplátku získala väčšiu kontrolu nad prílivom migrantov na ostrov.

„Teraz už je jasné, že prístup na jednotný európsky trh nie je prioritou premiérky Theresy Mayovej, a trh si uvedomil, že [...] v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch bude libra pod veľkým tlakom,“ poznamenáva k pádu britskej libry analytik UniCredit Vasileios Gkionakis. Slabšia libra síce pomáha britskému exportu, ale menej, ako sa očakávalo.

Premiérka Mayová v nedeľu oznámila, že odchod Veľkej Británie začne v marci budúceho roka a bude trvať dva roky. Libra sa v dôsledku jej vyhlásenia oslabila na 1,2757 za americký dolár, čo je najnižšia hodnota od roku 1985.

Celú správu si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp

Ďalšie články z rubriky

Schválené zákony z dielne SNS zhltnú milióny: Takto to komentoval Danko

12:31 Schválené zákony z dielne SNS zhltnú milióny: Takto to komentoval Danko

Zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na printové médiá by im malo pomôcť zlepšiť ich ekonomickú si…