Británia uvažuje o vyslaní dronov do Perzského zálivu

2. 9. 2019 9:39

Británia uvažuje o vyslaní svojich dronov do Perzského zálivu. Informovala o tom v pondelok spravodajská televízia Sky News.

Británia uvažuje o vyslaní dronov do Perzského zálivu
Foto: https://ukdefencejournal.org.uk
Popis: Ilustračná snímka
reklama

Bezpilotné lietadlá by plnili hliadkovaciu funkciu v Hormuzskom prielive, kde britské vojnové plavidlá sprevádzajú obchodné lode plaviace sa pod britskou vlajkou po tom, čo iránske revolučné gardy zadržali 19. júla vo vodách Hormuzského prielivu pri Perzskom zálive ropný tanker Stena Impero.

Britské Kráľovské letectvo (RAF) má v Kuvajte niekoľko dronov typu MQ-9 Reaper, ktoré plnia úlohy v irackom a sýrskom vzdušnom priestore, ale v prípade potreby môžu byť prevelené nad Perzský záliv, nad ktorým už operuje americké prieskumné lietadlo typu Boeing P-8 Poseidon.

"Priama hrozba  pre britské obchodné lode stále trvá. Nevšimli sme si nič, čo by naznačovalo, že Irán začne dodržiavať svoje medzinárodné záväzky," povedal pre Sky News komodor Dean Bassett s tým, že Británia je v prípade potreby pripravená použiť vojenskú silu. 

"Aj keď stále vyzývame Irán, aby si plnil svoje medzinárodné záväzky, Kráľovské námorníctvo - moji námorníci, námorná pechota a lode pod mojím velením - je stopercentne pripravené chrániť obchodné lode v tomto priestore," dodal Bassett.

Spojené štáty už dávnejšie požiadali svojich spojencov, aby sa zapojili do námornej misie, ktorej cieľom bude ochraňovať lode prevážajúce tovar v Hormuzskom prielive.

Okrem Británie však európske krajiny na túto výzvu dosiaľ reagovali rozpačito a nepridali sa. Svoju účasť na misii okrem Spojeného kráľovstva zatiaľ potvrdili len Austrália a Bahrajn.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…