Británia sa na zasadnutí Organizácie pre zákaz chemických zbraní o kauze Sripaľ nezúčastní

4. 4. 2018 14:00

Rusko dostalo od Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) odpovede na svoje otázky v kauze otrávenia bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. Informovala o tom agentúra TASS.

Británia sa na zasadnutí Organizácie pre zákaz chemických zbraní o kauze Sripaľ nezúčastní
Foto: TASR
Popis: Sídlo Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v holandskom Haagu.
reklama

Zastúpenie Ruska pri OPCW uviedlo, že Moskva tieto odpovede anaalyzuje. OPCW však "v podstate odpovedala len na jednu" z otázok, ktoré jej Rusko zaslalo v nedeľu, píše agentúra TASS. Podľa ruských médií ich Moskva adresovala technickému sekretariátu OPCW spolu 13.

Na žiadosť Ruska sa v stredu v Haagu koná mimoriadne zasadnutie Výkonnej rady OPCW, na ktorom sa bude diskutovať o kauze Skripaľ. Agentúra TASS s odvolaním sa na nemenované zdroje v stredu uviedla, že predstaviteľ Británie pri OPCW sa na tomto rokovaní nezúčastní.

Bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pred obchodným centrom v anglickom meste Salisbury, kde žili. Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok odmieta a najnovšie žiada od Londýna ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom boli jeho tvrdenia založené.

Britské médiá v utorok informovali, že britskí experti z vedeckovýskumného strediska Porton Down nedokázali určiť "presný zdroj" výroby bojovej nervovoparalytickej látky novičok, ktorou boli Skripaľovci otrávení.

Gary Aitkenhead, šéf Defence Science and Technology Laboratory (DSTL), ktoré je súčasťou komplexu Porton Down, uviedol, že odborníci neboli schopní dokázať, že látka bola vyrobená v Rusku.

Testovať vzorky, ktoré získala v Londýne v rámci vyšetrovania kauzy Skripaľ, začala aj OPCW. Výsledky jej expertízy budú známe koncom tohto alebo začiatkom budúceho týždňa, povedal v utorok pre televíziu Rossija 1 stály predstaviteľ Ruska pri OPCW Alexandr Šuľgin.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Minister Korčok: Krízu treba premeniť na šancu. Slovensko môže vyjsť z koronakrízy silnejšie

23:59 Minister Korčok: Krízu treba premeniť na šancu. Slovensko môže vyjsť z koronakrízy silnejšie

Slovensko môže vďaka finančnej pomoci zo strany Európskej únie (EÚ) vyjsť z koronakrízy možno ešte …