Británia chce proti náboženskému extrémizmu bojovať plotmi okolo chrámov a reklamami na internete

31. 7. 2016 22:14

Britská vláda sa rozhodla investovať takmer 2 a pol milióna libier do ochrany náboženských svätostánkov. Budovy ako kostoly či mešity a chrámy by pre vzmáhajúce sa náboženské konflikty vo svete mali dostať nové vybavenie v podobe alarmov a bezpečnostných kamier. Vláda tiež plánuje bojovať proti nenávisti na internete.

Británia chce proti náboženskému extrémizmu bojovať plotmi okolo chrámov a reklamami na internete
Foto: SITA
Popis: Zástava Veľkej Británie nad budovou parlamentu v Londýne

Náboženské napätie v Británii podľa Breitbartu stúpa aj pre rôznorodosť obyvateľstva. Svätostánky preto od vlády dostanú príspevok na bezpečnostné dvere, poplašné zariadenia a oplotenie.

Plán financovania bezpečnostných opatrení vláda oznámila práve v utorok, v deň, keď sa vo francúzskom kostole odohrala dráma, ktorá vyvrcholila brutálnou vraždou kňaza. Podľa vyhlásenia sa na rozhodovaní, kto dostane peniaze, bude podieľať aj rada zložená z reprezentantov z kresťanských, moslimských, hinduistických a sikhských komunít.

„Projekt sa nebude vzťahovať na židovskú komunitu, pretože táto komunita je financovaná pomocou grantov prostredníctvom organizácie Community Security Trust,“ píše sa vo vyhlásení.

Vláda Veľkej Británie tiež pripravuje „akčný plán proti zločinom z nenávisti“ a špeciálne sa chce zameriavať na boj s nenávisťou v sociálnych médiách. Podľa plánu sa má prostredníctvom zbierania a analýz informácií pomôcť k identifikácii „antimoslimského, antisemitského, homofóbneho, rasistického a iného šikanovania v školách“. Plán tiež zahŕňa spoluprácu s poskytovateľmi internetového pripojenia a sociálnymi sieťami a reklamy, ktoré majú zvyšovať povedomie mladých ľudí o negatívnych dosahoch nenávistných vyjadrení. Od reklám sa očakáva aj zvýšenie počtu nahlásených prípadov on-line nenávisti na políciu.

„Nenávisť namierená proti akejkoľvek komunite, rase alebo náboženstvu nemá miesto v našej rozmanitej spoločnosti a treba ju zhodiť zo stola,“ vyhlásila nová ministerka vnútra Amber Ruddová. „Musíme obete týchto zločinov ubezpečiť, že ich môžu s dôverou v to, že sa zákon uplatní, nahlasovať,“ dodala ministerka.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: lb

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…