Brexit plný nejasností. Čo ste o odchode Británie z EÚ netušili

19.2.2016 8:35

Manželstvá sú plné nespoľahlivých konverzácií, v ktorých predmet hádky nemá nič spoločné s tým, o čom naozaj diskutujete. Nevysvetliteľný hnev na partnera veľmi často zakrýva vinu a chlad zase túžbu po teple. A takto je to aj s diskusiou o odchode Británie z EÚ. Vo svojom komentári pre denník Sme to píše Tom Nicholson.

Brexit plný nejasností. Čo ste o odchode Británie z EÚ netušili
Foto: SITA
Popis: Zástava Veľkej Británie nad budovou parlamentu v Londýne

„Na papieri Európska únia počas samitu zápasí s britskými požiadavkami na väčšiu ekonomickú zvrchovanosť a znížené sociálne dávky pre nováčikov, ktorí údajne ochromiliverejné financie. V skutočnosti od roku 2001 do 2011 európski migranti priniesli Británii 20 miliónov libier v čistom, kým neeurópski prišelci ďalších 5 miliónov,“ píše Nicholson.

Podľa Nicholsona ozajstný problém nie je ekonomický, ale kultúrny, keďže Angličania nikdy neboli nadšení z európskej migrácie a dvojnásobne to platí pre európskych islamských utečencov. Slabé nadšenie Angličanov však nevychádza z nebezpečenstva pre ekonomiku, ale z údajnej hrozby pre anglickú kultúru a rasovú identitu.

Ako však píše Nicholson, nie sú to iba xenofóbni Briti, kto sa previnil touto orwellovskou dvojznačnosťou. Stredná Európa je rozhorčená, pretože v Británii pracuje veľké množstvo Poliakov či Slovákov, pri ktorých sa bojíme, že by sa mohli vrátiť a stať sa záťažou pre sociálny systém.

Situácia je vraj teraz komplikovaná. Ak Cameronove požiadavky nebudú v EÚ akceptované, členovia jeho vlády budú lobovať za vystúpenie z EÚ. Ak mu zase európske mocnosti vyjdú v ústrety, posilní to euroskeptikov v ďalších krajinách.

Manželstvá, ktoré sa zrodili z úprimnosti, však podľa Camerona môžu byť zachránené. Brexit preto nemusí byť definitívny.

Celý článok nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: ste
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič zúrivo útočil na KDH. Už viem prečo. Hlina reaguje na spoločný postup KÚ a OĽaNO

20:01 Matovič zúrivo útočil na KDH. Už viem prečo. Hlina reaguje na spoločný postup KÚ a OĽaNO

Mimoparlamentná strana Kresťanská únia (KÚ) pôjde do nadchádzajúcich parlamentných volieb na kandidá…