Bráňte sa! Velí Salvini. Veľká zmena v Taliansku

12.3.2019 14:30

Taliani dostali od svojej vlády odkaz, že už ich nedokáže ochrániť, takže by sa radšej mali chrániť sami, a to so zbraňou v ruke, zhodnotil politológ Petr Robejšek zákon talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho, ktorý prerokúva tamojší parlament.

Bráňte sa! Velí Salvini. Veľká zmena v Taliansku
Foto: TASR
Popis: Matteo Salvini

Politológ Petr Robejšek v minulotýždňovom blogu na serveri Aktuálně.cz informoval čitateľov, že Taliani dostali do rúk právo využiť na svoju obranu zbraň. „Taliansky parlament v stredu odsúhlasil zákon, ktorý oprávňuje občanov na to, aby sa vo vlastnom byte alebo v obchode bránili proti votrelcom všetkými prostriedkami. V českých médiách som o tom zatiaľ veľa nenašiel, a tak tú informačnú medzeru trochu vyplním,“ napísal Robejšek.

Taliani sa podľa Robejška môžu so zbraňou v ruke brániť vďaka tomu, že tamojší minister vnútra Matteo Salvini splnil ďalší zo svojich predvolebných sľubov. „Právo občanov na sebaobranu je sväté. Ak vnikne niekto do môjho obydlia, som oprávnený použiť zbraň na vlastnú obranu, na obranu iných osôb a svojho majetku,“ citoval Robejšek Salviniho.

Petr Robejšek

Petr Robejšek  Zdroj: Václav Fiala

V mnohých európskych krajinách oproti tomu platí, že občan sa útočníkovi brániť môže, ale len primeranými prostriedkami. A ak súd dospeje k záveru, že sa napadnutý bránil neúmerne situácii, môže obeť útočníka sama dostať trest. Táto úprava dáva zmysel v okamihu, keď sa občania môžu spoľahnúť na svoj štát, že ich ochráni. Robejšek si spolu so Salvinim myslí, že od roku 2015, keď vrcholila migračná a utečenecká kríza, už občania Talianska túto istotu nemajú.

„A to nie je všetko. Nielenže štát občana často neochráni. Dokonca ho aj potrestá za to, keď sa on sám pokúsi o účinnú obranu. Nie náhodou navštívil Matteo Salvini vo väzení Angela Peveriho. Toho odsúdili na štyri a pol roka za to, že strieľal na troch zlodejov, ktorí mu kradli benzín z jeho bagra. Jeden z nich bol pritom ťažko zranený,“ pokračoval Robejšek.

Podľa autora sa možno za podobné prípady poďakovať sociálno-vedným fakultám, z ktorých vychádzajú odborníci, ktorí ľuďom tvrdia, že aj zločinec je vlastne obeť, pretože mal ťažké detstvo, zložité dospievanie a podobne.

Petr Robejšek svoj text uzavrel tvrdením, že talianska vláda nepriamo oznámila občanom, že už nemôže zaistiť ich bezpečie, a preto je na nich, aby sa o svoju bezpečnosť postarali sami.

Celý komentár nájdete na webe Aktuálně.cz.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico sa zastal Blahu, ten mu poďakoval takýmto statusom. Dokonca aj niečo sľúbil

6:00 Fico sa zastal Blahu, ten mu poďakoval takýmto statusom. Dokonca aj niečo sľúbil

V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 poslanec Národnej rady (NR) SR predseda koaličného Sm…