Bránik sa bráni: Deň pred Kuciakovou smrťou som riešil problém akútneho ohrozenia. O justičnej mafii a praktikách na najvyššom súde prehovoril Harabin

2. 3. 2018 15:05

Bezpečnostný analytik Radovan Bránik obhajuje svoju verziu, že za vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice môže byť súvislosť s justičnou mafiou na jednom z kľúčových súdov na Slovensku, pričom prichádza s novými tvrdeniami. Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin Bránikovu verziu nevylučuje.

Bránik sa bráni: Deň pred Kuciakovou smrťou som riešil problém akútneho ohrozenia. O justičnej mafii a praktikách na najvyššom súde prehovoril Harabin
Foto: TASR, Reprofoto:Tablet TV
Popis: Štefan Harabin a Radovan Bránik
reklama

Bezpečnostný analytik Radovan Bránik tvrdí, že za vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nemusí byť jeho posledný článok o talianskej mafii.

„Som hlboko presvedčený, že medzi kauzou talianskej mafie a Kuciakovou smrťou neexistuje prepojenie. Okrem iného preto, že je tam niekoľko logických medzier. Predstava, že kvôli tejto veci si niekto objedná drahú a logicky náročnú vraždu novinára a zároveň ako bonus dopustí smrť svedka, je úplne scestná a nedáva žiadny zmysel,“ myslí si publicista.

Bránik zároveň prichádza s verziou o mafii s väzbami na jeden z kľúčových súdov na Slovensku. „Ide o manipuláciu s prideľovaním spisov na jednom z kľúčových súdov. Vznikla tam kasta firiem, ktorá žije z nepochopiteľných rozsudkov. Malá časť sudcov je kúpená. Vznikol okolo toho priemysel, ktorý vygeneroval desiatky rozsudkov, a tie umožnili získať úzkej skupine ľudí závratný majetok. Vznikol štát v štáte,“ dodal Bránik. Viac sme o tom písali TU.

Dokonca aj policajný prezident Tibor Gašpar priznal, že nová stopa smeruje na najvyšší súd. „Ak sa mám vyjadriť k tomu, či sa začíname zaoberať podozreniami na najvyššom súde, o čom boli v médiách informácie, tak áno, potvrdím, že bolo podané trestné oznámenie zo strany pána novinára v tejto veci, že by to súvis mohlo mať. Vykonávajú sa vyšetrovacie úkony v tomto smere," uviedol Gašpar. Viac TU.

Šéfredaktor Aktualít nevedel o justičnej stope

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy ale odmieta, že by niečo vedel o justičnej stope v prípade vraždy Kuciaka.

„Netuším o tom vôbec nič. Viem iba to, čo bolo napísané. Objavil sa rozhovor s Bránikom, kde bolo spomenuté, že ja viem niečo viac o tomto prípade, ale nemám o tom žiadne informácie. Tiež nemám ani informácie, že by o tejto justičnej stope vedel Jano Kuciak,“ povedal Bárdy.

Bárdy vystupuje ako sprostredkovateľ medzi redakciou, vydavateľom a políciou a má teda viac informácií ako tých, ktoré sa dostávajú na verejnosť. „Stopa smerujúca na súdy však medzi tými informáciami nebola. Nevie o tom nič ani Marek Vagovič (investigatívny novinár Aktualít.sk),“ dodal.

„Pokiaľ Ján na tom pracoval pre nás a mal by to v takom štádiu rozpracovania, ako tvrdí Bránik, tak je veľmi pravdepodobné, že by sme o tom niečo vedeli,“ uzavrel šéfredaktor portálu s tým, že Kuciak bol jeden z najlepších investigatívnych žurnalistov na Slovensku.

Bránik: Tieto tri osoby mi dali informácie

Na slová Bárdyho však reagoval opäť Radovan Bránik s tým, že hovorí pravdu. „Peter Bárdy. Máte k dispozícii materiál, ktorý nebudem pomenúvať, ale poslal som vám ho v súkromnej komunikácii. V tom materiáli je všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste svoj nehorázny post na moju adresu na Facebooku výrazne korigovali. Viete, že deň pred Kuciakovou smrťou riešil problém akútneho ohrozenia formou sms, viete s kým, s akou naliehavosťou a v akej súvislosti,“ napísal vo svojom najnovšom blogu Bránik.

Podľa Bránika má rovnaké informácie a dôkazy o podozreniach z trestnej činnosti na najvyššom súde okrem neho aj niekoľko ďalších osôb. „Jedna osoba požívajúca obrovský rešpekt a úctu v rámci tretieho sektora v časti zaoberajúcej sa zlyhaniami justície a požívajúca aj moju súkromnú úctu. Druhou osobou je významný slovenský právnik požívajúci úctu veľkej časti verejnosti za svoj postoj k právu a za ochotu ujať sa právneho zastúpenia osôb, od ktorých dávali iní právnici ruky preč z obáv z konfliktu s mocnými tejto krajiny. Treťou z týchto osôb je dlhoročný sudca rešpektovaný pre tie isté kvality a pre nepoddajnosť a neochotu kolaborovať s mocou. Práve tieto tri osoby boli a sú zdrojom informácií, s ktorými som neskôr pracoval – nie naopak,“ vysvetlil Bránik s tým, že tieto tri osoby mu priniesli celý prípad.

Bránik prízvukuje, že nikdy netvrdil, že má Bárdy informácie o korupcii na Najvyššom súde SR. „Minulý piatok som sa z iniciatívy šéfredaktora stretol kvôli veci, ktorá zatiaľ nebola nikdy a nikde medializovaná. Detaily sme nestihli prebrať. Doteraz neviem, či veci, ktoré som Kuciakovi spomenul, ďalej komunikoval v redakcii alebo postupoval na vlastnú päsť,“ uzavrel Bránik, pričom verí, že Kuciakovu pamiatku si novinári uctia tak, že budú rýchlo a dobre robiť svoju prácu. Zároveň čaká ako sa k jeho vyjadreniu postavia spomínané tri, zatiaľ neidentifikované, osoby.

Vylúčiť nemôžem nič, hovorí o justičnej mafii Harabin

Sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin odsudzuje vraždu Jána Kuciaka, pričom nevylučuje Bránikovu verziu o justičnej mafii na najvyššom súde.

„Už dlhodobo poukazujem na manipuláciu s prideľovaním spisov na najvyššom súde a menením senátov. Predsa aj v lete 2017 ústavný súd konštatoval v jednej kauze, že Švecová konala svojvoľne so zložením senátov. Ďalším dôkazom je opatrenie, ktorým zrušila jeden senát, aby trestné veci išli do iných senátov. K verzii Bránika sa neviem vyjadriť, ale sú konkrétne dôkazy o Švecovej, ako manipuluje so zostavovaním senátov. Vylúčiť nemôžem nič, keď je na čele štátu daňový kriminálnik a Fico býva v Bašternákovom byte,“ povedal Harabin.

Harabin zároveň pripomína nutnosť oddelenia policajnej inšpekcie od ministerstva vnútra. „Už v roku 2015 sme v päťčlennom senáte rozhodli, že policajná inšpekcia pod ministerstvom je nezákonná, tak začala Švecová manipulovať so senátmi, aby vyhovela Kaliňákovi a nás disciplinárne stíhala za právny názor. Pokiaľ je politická infúzia pod exekutívou, tak nemáte nikdy garanciu objektívneho vyšetrovania,“ dodal.

Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová však tvrdí, že nedisponuje informáciami o manipulácii pri prideľovaní spisov.

„Ak by pani predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová disponovala informáciami o manipulácii s prideľovaním spisov, okamžite by sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní,“ uvádza sa v písomnom stanovisku Švecovej, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Predsedníčka súdu vysvetlila, že prideľovanie spisov sa realizuje prostredníctvom elektronickej podateľne, je náhodné a nemožno ho ovplyvniť. Rovnako zdôraznila, že poskytla v tejto veci orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

23:59 Domáce násilie počas koronakrízy rástlo. Následky týrania sú nielen na duši. Mozog traumatizovaných ľudí vyzerá inak, tvrdí psychologička Krasulová

V čase koronakrízy sa významne zvýšil počet prípadov domáceho násilia, ktoré sa oznamovalo na Generá…