Boxer útočiaci v mene žltých viest predstúpi pred súd. Kamery zachytili, ako zasadzuje boxerské údery a kopance príslušníkom žandarmérie

9.1.2019 15:30

Bývalého dvojnásobného majstra Francúzska v boxe Christopha Dettingera, ktorý počas posledných protestov hnutia žltých viest v Paríži zaútočil na dvoch policajtov, v stredu prepustili z vyšetrovacej väzby. Ešte dnes popoludní predstúpi pred sudcu a bude sa zodpovedať za útok na verejného činiteľa s následkom pracovnej neschopnosti.

Boxer útočiaci v mene žltých viest predstúpi pred súd. Kamery zachytili, ako zasadzuje boxerské údery a kopance príslušníkom žandarmérie
Foto: youtube.com
Popis: Christophe Dettinger

Spravodajský portál LCI okrem toho informoval, že 37-ročnému Dettingerovi hrozí aj vyšetrovanie v inej kauze - pre podozrenie z nezákonného držania zbrane. Polícia totiž počas bytovej prehliadky v jeho bydlisku našla poľovnícku zbraň. Zatiaľ nie je jasné, či na ňu mal aj príslušné povolenie.

Dettingera, vtedy ešte neznámeho muža v čiernom oblečení a s čiernou čiapkou na hlave, zachytili minulú sobotu kamery, ako zasadzuje boxerské údery a kopance dvom príslušníkom žandarmérie, ktorí mali zabrániť účastníkom demonštrácie hnutia tzv. žltých viest v pohybe po moste nad Seinou v 7. parížskom obvode. 

Príslušníci žandarmérie sa mu nedokázali ubrániť a utrpeli zranenia, ktoré si vyžiadali v prípade jedného dva dni práceneschopnosti a v prípade druhého dva týždne. Po páchateľovi útoku sa pátralo od soboty. Bezpečnostným zložkám sa prihlásil v pondelok ráno.

Svoje konanie Dettinger predtým vysvetlil vo svojom vyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach. "Videl som represiu, videl som políciu, ako nás otravuje (slzotvorným) plynom, ako ubližuje ľuďom nábojmi do neletálnej zbrane, videl som zranených, (videl som) priotrávených dôchodcov," uviedol Dettinger. Súčasne priznal: "Reagoval som nesprávne, ale bránil som sa". 

Začiatkom týždňa vznikla na internete skupina, ktorej členovia Dettingerovi prisľúbili finančnú pomoc. Príslušná platforma neskôr finančnú zbierku zrušila, keďže poprední ministri vo vláde prezidenta Emmanuela Macrona vyjadrili rozhorčenie. Súbežne sa rozbehla aj zbierka na podporu zranených policajtov.

Protesty nepokojných občanov vyvolal v polovici novembra 2018 zámer vlády zvýšiť od januára daň za naftu o 6,5 centu za liter a v prípade benzínu o 2,9 centu za liter. Ceny benzínu a nafty pritom stúpli už predtým. Ďalším podnetom pre protestné akcie, ktorých symbolom sa stali žlté reflexné vesty, je aj nespokojnosť s vládou prezidenta Emmanuela Macrona.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bratislava si zaslúži špeciálny status, uviedol Pellegrini

20:31 Bratislava si zaslúži špeciálny status, uviedol Pellegrini

Metropola SR by mohla od štátu dostávať každoročne príspevok vo výške niekoľkých desiatok miliónov e…