Boris Johnson dostal list. Z Česka. Nie, nešlo o brexit...

9. 11. 2019 5:59

Slovenský politológ Ľuboš Blaha, český sociológ Petr Hampl, bezpečnostný analytik Jan Schneider, spisovateľka Lenka Procházková a pedagóg Jan Keller. Títo všetci sú podpísaní pod listom britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi. Dôvod? Osoba Juliana Assangea.

Boris Johnson dostal list. Z Česka. Nie, nešlo o brexit...
Foto: TASR
Popis: Boris Johnson
reklama

„Vážený pán premiér, pán Julian Assange sa neprehrešil voči jedinej z noriem oprávňujúcich na obmedzovanie osobnej slobody. Celé jeho ,previnenie‘ tkvie vo zverejnení informácií obnažujúcich reálne pozadie vojen a ďalších protiprávnych zásahov do života suverénnych krajín. Teda práve to, čo odsúdila aj slávna správa parlamentnej komisie vedenej lordom Chilcotom,“ píšu signatári v liste o Austrálčanovi Julianovi Assangeovi.

Ten je zakladateľom WikiLeaks. V apríli bol odvlečený z azylu ekvádorskej ambasády, držia ho a týrajú v britskom žalári Belmarsh. Podľa signatárov mu hrozí smrť. Chcú tak zabrániť vydaniu Assangea do USA.

Na snímke z 1. mája 2019 Julian Assange v Londýne

Na snímke z 1. mája 2019 Julian Assange v Londýne  Zdroj: TASR

„Julianovi Assangeovi hrozí vydanie do USA. Tamojší establishment a justícia sa netaja, že ho hodlajú väzniť desiatky rokov. Niektorí činitelia dokonca volajú po jeho poprave. Hroznej represii má byť vystavený za to, že uplatnil svoju slobodu prejavu. Urobil tak vedený neklamne ušľachtilým cieľom – odvrátiť ďalšie nezmyselné vraždenie a skazu zo lživých ,dôvodov‘,“ píšu ďalej.

„Vaša krajina sa považuje za kolísku modernej demokracie. Mnohým z tých, ktorým hrozila bezdôvodná represia, neváhala poskytnúť azyl už v predminulom storočí. Julian Assange si to nezaslúži o nič menej! Ak sa tak stane, Veľká Británia zožne vďaku a uznanie demokratickej verejnosti celého sveta. Ak bude Julian Assange vydaný pomste tých, ktorých usvedčil z vážneho pošliapania práva, renomé Vašej krajiny to vážne poškodí,“ dodávajú.

List britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini sa má lepšie. Ako premiér si ešte pocestuje. Dúfa, že parlament sa k príspevkom vráti

19:01 Pellegrini sa má lepšie. Ako premiér si ešte pocestuje. Dúfa, že parlament sa k príspevkom vráti

Premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po stredajšom rokovaní s predsedom ruskej vlády Michailom Mišu…