Bojujú o život, no aj tak strácajú drahocenný čas. Slovenskí pacienti sú nútení čakať na ošetrenie aj vyše štvrťhodiny

21.12.2016 10:14

Hoci ide doslova o každú minútu, neraz musia dlho čakať, kým sa dostanú do rúk lekára. Urgentní pacienti môžu na Slovensku v niektorých prípadoch čakať na prijatie u doktora niekedy až 20 minút.

Bojujú o život, no aj tak strácajú drahocenný čas. Slovenskí pacienti sú nútení čakať na ošetrenie aj vyše štvrťhodiny
Foto: SITA
Popis: Nemocnica

To, že zdravotníctvo je vedno so školstvom jedným z najkritizovanejších rezortov u nás, sa vie už dlho. Navyše zlý trend sa, aspoň zatiaľ, príliš nezlepšuje.

O tom, že pod Tatrami je v rámci zdravotnej starostlivosti stále čo zlepšovať, vypovedá aj posledné zistenie čakacích lehôt v slovenských nemocniciach.

Ako uvádza vo svojom článku zo stredajšieho vydania denník Nový čas, pri najakútnejších diagnózach, keď ide pacientom doslova o život, musia niekedy na prijatie čakať aj 20 minút! Ide o tzv. parameter Door-to-Doctor Time.

Údaje však nie sú v rámci Slovenska kompletné, keďže zaznamenávanie časov prijatia do svojich tabletov nie je pre záchranárov povinné.

„Tieto mimoriadne cenné informácie využíva na analytické účely a zároveň bola ochotná nám ich poskytnúť zatiaľ iba súkromná spoločnosť Falck Záchranná, a. s.,“ cituje spomínaný denník Dušana Zachara z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Ako vyplynulo z ďalších čísel, v rýchlosti prijatia pacientov zaostávame.

Pri pohľade na konkrétne čísla zistíme, že najdlhšie čakajú pacienti v Nemocnici Malacky. Čakanie sa môže za istých okolností vyšplhať až na 20 minút. Za ňou nasledujú Hornooravská Nemocnica s poliklinikou (18 minút) a NsP Prievidza v Bojniciach (16 minút).

Naopak, najkratšie čakajú pacienti v UN Martin (8 minút).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr

Ďalšie články z rubriky

Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

14:40 Výbušná kniha o kauze Cervanová. Pomáhal som šíriť konšpirácie. Odsúdení vrahovia sú vinní, priznáva novinár. Na večierku sa s nimi objavil aj Kiska

Za vraždu mladej medičky, ktorá sa udiala pred vyše 40 rokmi, viackrát právoplatne odsúdili sedem mu…