Bojovníkom teroristických skupín v zahraničí bude Nemecko odoberať občianstvo

28. 6. 2019 9:55

Nemecko bude môcť po novom odoberať občianstvo osobám, ktoré sa v zahraničí zapojili do boja po boku teroristických milícií. Dané sprísnenie zákonov o štátnej príslušnosti schválil vo štvrtok večer nemecký Spolkový snem (Bundestag), informovala tlačová agentúra DPA.

Bojovníkom teroristických skupín v zahraničí bude Nemecko odoberať občianstvo
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Odňatie nemeckého občianstva bude možné pod podmienkou, že daná osoba má prinajmenšom jedno ďalšie občianstvo. Berlín totiž "zásadne" nechce nikoho ponechať bez štátnej príslušnosti.

Poslanec vládnej Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU) Michael Kuffer vysvetlil, že touto reformou sa zamedzí tomu, aby sa teroristi a násilníci vracali z oblastí bojov do spolkovej republiky a stávali sa nebezpečenstvom pre miestne obyvateľstvo.

Nemecké opozičné strany takéto opatrenie jednotne odmietli. Zatiaľ čo pravicovo-populistická Alternatíva pre Nemecko (AfD) ho považuje za nepostačujúce, liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), Ľavica a Zelení hovoria o jeho prehnanosti. Predstaviteľka Ľavice Ulla Jelpkeová vyjadrila názor, že po schválení odoberania občianstva zahraničným bojovníkom môžu prísť aj výzvy na rovnaký postup voči páchateľom trestných činov alebo politicky nepohodlným osobám.

Poslanci Spolkového snemu zároveň schválili aj sprísnenie pravidiel pri udeľovaní nemeckého občianstva. To nebude po novom dostupné napríklad pre osoby, ktoré žijú v mnohoženstve. Navyše sa predĺži lehota, počas ktorej bude možné nemecký pas novému držiteľovi odobrať, a to z piatich na desať rokov. Týka sa to prípadov, keď úrady zistia, že žiadateľ klamal o svojej totožnosti.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…