Boja sa, že všetci zomrú. Utečencov v táboroch desí koronavírus

25. 3. 2020 23:59

Na gréckych ostrovoch bývajú v táboroch tisíce migrantov a utečencov. Všetci sa teraz desia koronavírusu a sťažujú sa, že ani v tejto ťažkej chvíli im grécka vláda nepomáha. Žiadatelia o azyl vraj nemajú ani vodu a mydlo, aby mohli dodržiavať základné hygienické návyky a chrániť sa pred koronavírusom.

Boja sa, že všetci zomrú. Utečencov v táboroch desí koronavírus
Foto: TASR
Popis: Migranti sa zhromažďujú, zatiaľ čo policajti hliadkujú pred bránou v utečeneckom tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos
reklama

Utečenci v gréckom tábore Moria sa nemajú ako chrániť proti koronavírusu. Hygienici odporúčajú, aby si ľudia pravidelne umývali ruky, a to mydlom alebo dostupnou dezinfekciou, a snažili sa vyhýbať davom, ale migranti a utečenci v táboroch v Grécku nemajú šancu podobné odporúčania rešpektovať. Nemajú mydlo, nedostanú sa k vode.

Svoje o tom podľa servera Morning Star vedia aj obyvatelia utečeneckého tábora Moria na ostrove Lesbos.

„Neposkytli žiadne (informácie) ani nič, čo by ľuďom pomohlo pochopiť, čo je koronavírus, ako sa pred ním brániť a ako sa ním nenakaziť,“ vyčítal gréckej vláde jeden z utečencov. „Neposkytli nám žiadne sanitárne prostriedky alebo masky, hoci vedia, že (koronavírus) predstavuje pre utečencov veľmi vážnu hrozbu, a to najmä na takom preplnenom mieste, ako je Moria,“ pokračoval.

Utečenci sa boja, že nakoniec môžu do jedného zomrieť. Vidia to tak, že ich môže zabiť vírus, pri ktorom poznajú len názov. Nič viac o ňom často nevedia.

Spoluzakladateľ nemeckej charitatívnej organizácie Mission Lifeline Axel Steier obvinil európskych politikov, že koronavírusovú pandémiu zneužívajú na uzavretie Európy pred utečencami, aj keď je to podľa Steiera zjavne nezákonné a odporuje to medzinárodným dohodám o ľudských právach.

Server Slate pripomenul, že v tábore Moria žije asi 20-tisíc utečencov a migrantov. Nemajú často nič, do čoho by sa obliekli, ako by si udržali čisté ruky a podobne. Nemajú mnoho šancí obracať sa na lekárov. V Grécku síce zatiaľ nebol potvrdený žiadny prípad ochorenia COVID-19, pokiaľ ide o utečencov, ale môže byť len otázkou času, kým sa to zmení.

V okolí tábora sa objavili tabule s nápismi v angličtine, arabčine aj francúzštine, na ktorých sa utečenci dozvedia, že majú dodržiavať hygienické opatrenia. Ľudia sa na nich tiež dočítajú, že tábor smú opúšťať len v čase od 7.00 hod. do 19.00 hod., a to navyše len po malých skupinkách.

Grécka vláda odporučila ľuďom, aby sa čo najviac zdržiavali doma, ale pracovníci humanitárnych organizácií upozorňujú, že u utečencov pôsobí toto odporúčanie trochu zvláštne, pretože svoje domovy nemajú, často žijú len v stane, ktorý sa boja opustiť, aby sa nenakazili, ale zároveň vedia, že si musia ísť po jedlo.

Pre koronavírus rastie v táboroch napätie a bohužiaľ sa objavujú aj požiare, ktoré nedávno zabili jedno dieťa a mnohých utečencov pripravili o stany.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…