Boj o ústavný súd: Opozícia spája sily. Chceme koniec papalášskej imunity, zaznelo

15.10.2018 15:21

Opoziční lídri opäť spájajú sily, tentoraz v otázke ústavných sudcov. Budeme vyjednávať s ministrom Gálom ako štvorica. Sme pripravení robiť kompromisy, ale ustúpiť musí aj vládna koalícia, odkazujú predstavitelia SaS, OĽaNO, Sme rodina a Spolu. Chcú dôveryhodnejšie súdy aj koniec papalášskej imunity.

Boj o ústavný súd: Opozícia spája sily. Chceme koniec papalášskej imunity, zaznelo
Foto: Dominik Foldes
Popis: Predsavitelia opozičných strán (zľava) Veronika Remišová, Richard Sulík, Boris Kollár a Miroslav Beblavý

Opozičné strany budú v otázke výberu ústavných sudcov postupovať spoločne. Pripravia a predložia aj jeden pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona. Po spoločnom rokovaní to v pondelok vyhlásili lídri strán SaS, OĽaNO, Sme rodina a mimoparlamentnej Spolu, ktorú reprezentujú nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého.

S vládnou koalíciou, respektíve s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd) budeme vyjednávať ako štvorica. Veľmi oceňujeme jeho snahu o hľadanie riešení aj jeho ochotu sa stretávať, ale myslíme si, že opozícia bude môcť postupovať ďaleko efektívnejšie, keď bude predkladať spoločné riešenia," priblížil predseda strany SaS Richard Sulík. Máme maximálnu snahu prispieť k lepším podmienkam voľby ústavných sudcov," doplnil. 

Predseda SaS Richard Sulík po spoločnom rokovaní predstaviteľov opozície v otázke voľby ústavných sudcov. V pozadí Veronika Remišová (OĽaNO) Autor: Dominik Foldes

O konkrétnych bodoch pozmeňujúceho návrhu budú rokovať právni experti jednotlivých strán, následne čakajú na reakciu koalície. V tom návrhu budú už konkrétne veci typu počet potrebných hlasov, obdobia a tak ďalej. Závisí to od ochoty koalície rokovať, a od toho potom závisí náš súhlas s vládnym návrhom," spresnil Sulík.

Pripravení na kompromisy

Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová avizuje, že sú ochotní pristupovať ku kompromisom. Všetci štyria sme pripravení spoločne rokovať s ministrom spravodlivosti. Chceme dohodu, sme pripravení robiť kompromisy aj ustúpiť, ale dohody sa nedajú robiť tak, že my ustúpime vo všetkom a vládna koalícia v ničom," uviedla.

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár je presvedčený, že ak sa opozičným stranám podarí presadiť pozmeňujúci návrh vládneho zákona, podarí sa zároveň zvýšiť dôveryhodnosť našich súdov. „Verím tomu, že na Slovensku je množstvo nezávislých, odborných sudcov s dostatočným morálnym kreditom," uviedol Kollár s tým, že ak pozmeňovací návrh prejde, v súdnictve by sme mohli v budúcnosti vidieť menej politických nominantov a viac kvalitných odborníkov. 

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár počas tlačovej besedy po skončení rokovania Okrúhleho stola opozície Auto: Dominik Foldes

Podľa Miroslava Beblavého je práve ústavný súd inštitúciou, ktorá rozhodne, či po nadchádzajúcich voľbách na Slovensku nastane zmena smerom k rekonštrukcii právneho štátu. Pretože všetky zásadnejšie právne spory na Slovensku nakoniec priamo alebo neriamo skončia na ústavnom súde," uviedol. Je podľa neho nesmierne dôležité, aby na konci justičného reťazca bol orgán, ktorý nebude politicky ovládaný dnešnou vládnou koalíciou a aby na Slovensku prestalo existovať niečo ako papalášska imunita. 

V uplynulých dňoch sa opozičné strany stretli jednotlivo s ministrom Gálom, ktorému predniesli svoje požiadavky k návrhu zákona o zmene voľby ústavných sudcov. Odteraz už budú v rokovaniach s ministrom postupovať spoločne.

Zmenu Ústavy SR a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR posunul parlament do druhého čítania v septembri. Na definitívne schválenie bude koalícia potrebovať aj hlasy aspoň časti opozície, tá však považuje navrhované zmeny za kozmetické.

Poslanci môžu prichádzať so zmenami, ktoré by do noviel chceli zapracovať. Parlament by mal o zmenách rozhodovať na októbrovej schôdzi. Už čoskoro by tiež mal voliť kandidátov na ústavných sudcov. Deviatim z 13 ústavných sudcov sa totiž vo februári 2019 končí funkčné obdobie.

Opoziční lídri využili tlačovú besedu aj na adresovanie výzvy rektorovi banskobystrickej Univerzity Mateja Bela. Rektora vyzvali, aby univerzita zverejnila rigoróznu prácu predsedu NR SR Andreja Danka. To, čo sa v tejto otázke momentálne deje, označili za frašku a hanbu. Desaťtisíce študentov, ktorí svoje rigorózne práce poctivo vypracovali, si toto nezaslúžia, dúfam, že vedenie univerzity pochopilo, koľká bije," uzavrel Sulík. 

Autor: TASR / Dominik Foldes

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Saková a Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Bödörom, tvrdí OĽaNO

18:27 Saková a Lučanský by mali vysvetliť prepojenia polície s Bödörom, tvrdí OĽaNO

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) a policajný prezident Milan Lučanský by mali vysvetliť pre…