Boj o slovenský liberalizmus. Z SaS sú konzervatívci, Progresívne Slovensko sa tvári sebavedomo, ale chce to charizmu, tvrdí analytik. Spoja sa s Beblavým?

14.11.2017 18:39

Na slovenskej politickej scéne pribudne nováčik. Progresívne Slovensko, ktoré doposiaľ fungovalo ako občianske združenie (OZ), odovzdalo na ministerstve vnútra podpisy potrebné na založenie politického hnutia. Do hry tak v podobe PS vstupuje nový hráč, ktorý sám seba prezentuje ako „jediného autentického nositeľa proeurópskej liberálnej politiky na Slovensku“. Analytik Ján Baránek však prináša trochu iný pohľad.

Boj o slovenský liberalizmus. Z SaS sú konzervatívci, Progresívne Slovensko sa tvári sebavedomo, ale chce to charizmu, tvrdí analytik. Spoja sa s Beblavým?
Foto: TASR
Popis: Richard Sulík a Martin Poliačik
Líder vznikajúceho Progresívneho Slovenska Ivan Štefunko, ktorý vidí budúcnosť hnutia v parlamente, začal po odovzdaní podpisov potrebných na založenie subjektu zostra. „Keby sme boli spokojní s tým, čo robí Smer v tejto krajine, tak by sme nekandidovali a volili ich. Myslím si, že Smer treba vymeniť,“ povedal Štefunko pred novinármi. Podrobnejšie sme o odovzdávaní podpisov písali TU
 
OZ Progresívne Slovensko (PS) odovzdalo rezortu vnútra 13 000 podpisov. Podľa jedného z predstaviteľov novovznikajúceho hnutia Michala Trubana nebolo ľahké získať potrebný počet podpisov. Zakladateľ spoločnosti Websupport sa na to posťažoval na sociálnej sieti. „Verte tomu, nie je to taká sranda. Stáť na ulici a oslovovať ľudí, keď si väčšina myslí, že ich chcete okradnúť,“ napísal Truban na Facebooku. 
 
Analytik Ján Baránek pre Parlamentné listy uviedol, že je ešte predčasné hovoriť o budúcnosti PS v parlamente. „Nie je to nič iné ako politický marketing. Rozprávať môžu, čo chcú, ale realita môže byť celkom iná,“ dodal. 
 
Štefunkovo Progresívne Slovensko o sebe píše, že je „jediným autentickým nositeľom proeurópskej liberálnej politiky na Slovensku“, ale s tým Baránek až tak nesúhlasí. „Takéto vyhlásenia sú predčasné,“ myslí si analytik. 

Prichádza nová éra? 

Progresívne Slovensko na svojom oficiálnom facebookovom profile píše, že „prichádza nová éra technologických zmien a geopolitických otrasov“ a „zmyslom jej ekonomickej aktivity nebude rast HDP, ale tvorba príležitostí na plnohodnotný a dôstojný život pre každého“. Baránek to považuje za veľmi všeobecné. 
 
Zdroj: Facebook Progresívne Slovensko
 
Štefunkovo Progresívne Slovensko, ktoré vzniklo z rovnomenného občianskeho združenia, sa prezentuje ako liberálne ľavicové hnutie. Na pravej strane politického spektra stoja zase liberáli z SaS, ktorých však analytik označil za konzervatívcov. 
 
Zásadný rozdiel vidí analytik v prístupe týchto dvoch liberálnych zoskupení k Európskej únii. „Saska sa profiluje ako euroskeptická strana a, pravdupovediac, názory PS ešte nepoznám. Ale z toho, čo viem, predpokladám, že budú probruselskí,“ povedal Baránek pre PL.sk. 

Quo vadis Poliačik? 

Štefunko sa vyjadril aj k prípadnému príchodu „posily“ pre PS v podobe liberálneho poslanca Martina Poliačika, ktorý len pred pár dňami opustil stranu SaS po dlhodobých nezhodách s Richardom Sulíkom. „Martin Poliačik je človek, ktorý zmýšľa podobne ako my,“ povedal líder vznikajúceho hnutia s tým, že žiadna dohoda o spolupráci zatiaľ nepadla. 
 
Poliačikov odchod z SaS považuje Ján Baránek za prirodzený. „S tým, aký má momentálne program, ako komunikuje jej predseda, sa SaS stáva konzervatívnou stranou. Nájdeme azda jediný bod, ktorý sa od toho tradičného konzervativizmu líši, a tým je prístup k LGBT komunite, ale k tomu sa SaS momentálne ani nevyjadruje a možnože aj tam zaznamenáme zmenu postoja,“ povedal analytik o odchode Martina Poliačika z SaS. 
 
 
Politická budúcnosť bývalého saskára nie je istá a ďalšou dôležitou premennou v tejto politickej rovnici je ohlásená strana Spolu pod vedením Miroslava Beblavého a ďalšieho odídenca z SaS Jozefa Mihála. To je ďalšia možnosť, kde by mohol Poliačik pokračovať vo svojej liberálnej politike. 

Je to o osobnostiach

Prípadné spojenie Beblavého projektu Spolu s Progresívnym Slovenskom, o ktorom vo svojom komentári píše Dag Daniš na portáli Aktuality.sk, by bolo podľa Baránka prekvapivé. „PS deklaruje, že je ľavicové, ale čo sa týka Beblavého a Mihála (Spolu), tak od nich som nikdy nič také nepočul, že by inklinovali k ľavicovej politike. Popreli by svoju politiku, keby to spravili,“ myslí si analytik. 
 
O tom, či by mohlo Progresívne Slovensko reálne odobrať voličov Smeru, je podľa Baránka ešte predčasné hovoriť. 
 
„Celé je to nakoniec o tom, či budú mať (v PS – pozn. PL.sk) dostatočne charizmatické a príťažlivé osobnosti, lebo treba na rovinu povedať, že voľby sa nevyhrávajú na programoch, ale v konečnom dôsledku na mediátoroch, teda politikoch. Môžu mať akýkoľvek dobrý program, ale keď nebudú mať charizmatického politika, ktorý bude vedieť zaujať, tak bohužiaľ...“
 
Ján Baránek odporúča počkať si na to, ako sa bude Progresívne Slovensko prezentovať pri prvých krokoch v politike. „Tieto úvodné vyhlásenia sú stále očakávateľné. Sú to vyhlásenia strany, ktorá sa tvári sebavedomo, ale uvidíme, aká bude realita napríklad o rok,“ uzavrel analytik. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska po nominácii novej ministerky vnútra poriadne spustil: Neprijateľné, ignorovanie ľudí. Vládna väčšina nepochopila, že sa úplne rozsypala aj tak mizerná dôvera ľudí v štát

17:10 Kiska po nominácii novej ministerky vnútra poriadne spustil: Neprijateľné, ignorovanie ľudí. Vládna väčšina nepochopila, že sa úplne rozsypala aj tak mizerná dôvera ľudí v štát

Prezident SR Andrej Kiska nie je spokojný s nomináciou Denisy Sakovej na post ministerky vnútra. Vym…