Blanár: Zákon o dlhovej brzde v SR je najprísnejší v eurozóne, treba ho zmierniť. Opozícia nesúhlasí

24. 9. 2017 15:15

Zákon o dlhovej brzde v SR je najprísnejší v eurozóne, bolo by ho treba zmierniť. Uviedol to dnes v diskusnej relácii televízie TA3 V politike poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD). Peňazí na cestnú infraštruktúru podľa neho nie je dosť, pretože finančné prostriedky sú potrebné napríklad aj na zvyšovanie platov pracujúcich v školstve či zdravotníctve.

Blanár: Zákon o dlhovej brzde v SR je najprísnejší v eurozóne, treba ho zmierniť. Opozícia nesúhlasí
Foto: TASR
Popis: Juraj Blanár
reklama

"Náš záujem je, aby sme tento zákon, ktorý je najprísnejší v rámci eurozóny, dokázali zmierniť primerane tak, aby sme dokázali byť neutrálni a mohli pritom uvoľniť finančné prostriedky. Na dostavanie len cestnej infraštruktúry, diaľničných a rýchlostných komunikácií je potrebná suma asi 17 miliárd eur, v tomto čase," spresnil Blanár.

Podľa opozičného poslanca NR SR Eduarda Hegera (OĽaNO) nie je potrebné "otvárať" zákon o dlhovej brzde. "Projekty ciest, ktoré sú pripravené a peniaze, ktoré sú na ne potrebné, sú v parite. Je viac peňazí k dispozícii ako úsekov cestných projektov, ktoré sú pripravené," podčiarkol Heger. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť podľa neho vyčíslila, že zákon o dlhovej brzde umožňuje už teraz uvoľniť na diaľnice 6,1 miliardy eur. Podľa Hegera by okrem toho nárast príjmov v štátnom rozpočte mal predstavovať asi 8 miliárd eur. 

Ing. Eduard Heger

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • podpredseda vlády

Na potrebu uvoľnenia dlhovej brzdy na infraštruktúru upozornil aj koaličný poslanec Radovan Baláž (SNS), odvolávajúc sa aj na tohtotýždňové tlačové vyjadrenia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) o tom, že "na projekty výstavby je NDS pripravená a do roku 2020 by vedela preinvestovať navyše viac ako 930 miliónov eur, okrem 500 miliónov eur, ktoré má každoročne pridelené". Odmietol pritom úvahy, že na uvoľnenie dlhovej brzdy sa "tlačí" preto, lebo je obdobie pred župnými voľbami.

Poslankyňa NR SR Jana Kiššová (SaS) súhlasí s myšlienkou, že Slovensko potrebuje infraštruktúru. "Slovensku sa darí, sme dnes naozaj v dobrých časoch. Uvoľnenie dlhovej brzdy nie je však alternatíva, jediná možnosť, ako peniaze na infraštruktúru získať. Peňazí bolo dosť, je dosť a len preto, že sa míňajú neefektívnym spôsobom, prichádzate s načiahnutými rukami, že poďme sa zadlžovať," zdôraznila Kiššová na adresu vládnej koalície. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …