Blahová a SaS tvrdo naložili Čižnárovmu úradu. Za Čistý deň

13. 7. 2019 15:02

Generálna prokuratúra (GP) SR v prípade kauzy Čistého dňa podľa SaS zlyhala a dopustila sa hrubej chyby. Strana tak reaguje na zastavenie vyšetrovania týrania klientov resocializačného centra, o ktorom v piatok (12. 7.) informovala TV Markíza. Podľa prokuratúry sa podozrenia z týrania nepreukázali a nejde tak o trestný čin.

Blahová a SaS tvrdo naložili Čižnárovmu úradu. Za Čistý deň
Foto: TASR
Popis: Natália Blahová
reklama

"Tým, že Generálna prokuratúra SR odobrila záver, že vyšetrovaním sa týranie nepreukázalo, sa podľa nášho názoru dopustila hrubej chyby. Dôvodom je, že sa táto kauza stala hneď na začiatku politickou," myslí si predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová s tým, že "štátna mašinéria zlyhala".

Ako uvádza portál aktuality.sk Blahová tvrdí, že o praktikách, ktoré sa v dotknutom zariadení mali diať, jej hovorili samotné deti, ich výsluchy i vyšetrovanie preto spochybňuje.

„Tie deti počas vyšetrovania boli samé napádané a zato že sa stali obeťami, to je neprijateľné. Ja tam vidím viacero porušení, pre ktoré ani GP nevidela to čo mala vidieť, ak by bolo vyšetrovanie vedené odborným spôsobom," upozornila pre portál poslankyňa SaS.

Liberáli prostredníctvom sociálnej siete navyše uviedli, že Generálna prokuratúra nechráni tých najzraniteľnejších. "Namiesto toho háji tyranské praktiky pofidérneho resocializačného zariadenia. Spoločne s najvyššími funkcionármi zo Smeru," tvrdia "saskári".

GP SR v prípade kauzy Čistý deň dohliadala na vyšetrovanie a študovala závery polície vyše štyroch mesiacov. Jej rozhodnutie však podľa televízie nakoniec žiadny zvrat do kauzy neprinieslo.

Týranie chovancov v Čistom dni, na ktoré upozornila opozičná poslankyňa Blahová, sa podľa televízie nepotvrdilo a spis pôjde do archívu.

V zariadení sa však po vyšetrovaní potvrdili podozrenia zo sexuálneho zneužívania, jeden zamestnanec bol odsúdený a súd s ďalším pokračuje.

Čistý deň medzitým prišiel o akreditáciu a svoju činnosť ukončil. Stále ho podľa televízie vyšetrujú za možný podvod v súvislosti s dotáciami, ktoré počas svojho fungovania čerpal.

V tomto prípade síce pôvodne trestné stíhanie zastavili, podľa generálneho prokurátora to však bolo predčasné a v máji preto prikázal vyšetrovanie obnoviť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Šeliga žiada Čižnára, nech preverí stíhanie Jankovskej. Prečo by nemala byť stíhaná ako verejný činiteľ? pýta sa

12:34 VIDEO Šeliga žiada Čižnára, nech preverí stíhanie Jankovskej. Prečo by nemala byť stíhaná ako verejný činiteľ? pýta sa

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čiž…