Blaha: Futbalovou terminológiou sme nad Britániou vyhrali 3:0

17. 12. 2017 16:00

Pozícia britskej premiérky Theresy Mayovej je veľmi oslabená a v tejto situácii sa dalo očakávať, že nevyhrá spor s Európskou úniou (EÚ) pri vyjednávaniach o podmienkach odchodu Británie z EÚ. Je o tom presvedčený predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD).

Blaha: Futbalovou terminológiou sme nad Britániou vyhrali 3:0
Foto: TASR
Popis: Ľuboš Blaha
reklama

"Samit podľa môjho názoru dokázal, že z hľadiska futbalovej terminológie sme zápas s Anglickom vyhrali 3:0. Vyhrali sme z hľadiska práv našich občanov, pri írskej otázke musela Británia takisto ustúpiť a z hľadiska finančných záväzkov bude Británia platiť do rozpočtov EÚ všetky peniaze, ku ktorým sa zaviazala," zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 s tým, že Slovensko vďaka tomu v rámci eurofondov nepríde ani o cent. 

Zároveň však chce, aby sme mali s Britániou naďalej priateľské vzťahy a čo najvýhodnejšiu dohodu o voľnom obchode. "Hovorí sa o kanadskom modeli, myslím si, že to je dobré východisko na diskusiu. Ale musíme si obhajovať naše národné záujmy. To je základná abeceda slovenskej zahraničnej politiky," konštatoval Blaha.

Europoslanec Pál Csáky (SMK, EĽS) si myslí, že o brexite ešte nie je definitívne rozhodnuté a môže sa to ešte zvrátiť. Zároveň však priznal, že takýto názor má len málo jeho kolegov z Európskeho parlamentu (EP). "Ešte sa ani len nezačali rokovania a mali sme viac ako 600 petícií od občanov Veľkej Británie, alebo občanov, ktorí pracujú a žijú v Británii," pripomenul.

Mayová podľa neho nerobí dobrú politiku, ale na druhej strane je v ťažkej situácii, keďže pôvodne bola proti brexitu a teraz musí svoju krajinu viesť k odchodu z EÚ. Pritom aj občania Británie podľa Csákyho začínajú vnímať, že ide o "dosť veľký nezmysel".

Súhlasí s názorom, že Británia je vo vyjednávaniach s EÚ slabším hráčom. "Veľká Británia mala možno nejakú víziu, že bude diktovať alebo hrať silného partnera. Nebude, diktovať bude 27 členských krajín EÚ," podčiarkol europoslanec, ktorý vidí ešte možnosť, ako by sa dalo brexitu vyhnúť. "Keď bude na stole dokument zjavne nevýhodný pre Britániu, britský premiér môže povedať, že to nepodpíše a dá to možno na ďalšie referendum," priblížil.

Podľa Blahu však v súčasnosti netreba špekulovať a musíme počítať s tým, že Británia je na odchode z EÚ. "Jediné, čo to môže zvrátiť, je druhé referendum, s tým súhlasím. Ale ja osobne neverím v druhé referendum," dodal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…