Bill Clinton vyzval na prepustenie dvoch novinárov zadržaných v Mjanmarsku

9. 1. 2018 9:45

Bývalý prezident USA Bill Clinton vyzval úrady Mjanmarska na okamžité oslobodenie dvoch novinárov agentúry Reuters, ktorí boli zadržaní 12. decembra v Rangúne. Informovala o tom agentúra DPA.

Bill Clinton vyzval na prepustenie dvoch novinárov zadržaných v Mjanmarsku
Foto: SITA
Popis: Bill Clinton, bývalý prezident USA
reklama

Vo svojom vyhlásení zverejnenom na sieti Twitter Clinton píše, že "slobodné médiá sú pre slobodnú spoločnosť veľmi dôležité - zatknutie novinárov na ktoromkoľvek mieste je neprijateľné. Novinári Reuters zadržiavaní v Mjanmarsku by mali byť okamžite prepustení".

Na prepustenie novinárov už vyzvali agentúra Reuters, ako aj viacero ďalších médií, novinárskych a ľudskoprávnych organizácií.

Novinári v Mjanmarsku plánujú na túto stredu protestné zhromaždenie pred budovou súdu, kde sa bude práve konať pojednávanie v kauze zadržiavaných novinárov.

Zadržanie dvojice novinárov odsúdilo ako útok na slobodu slova mnoho vlád, vrátane USA, Kanady a Británie, ako aj generálny tajomník OSN António Guterres.

Generálny tajomník OSN António Guterres. Zdroj: TASR

K zadržaniu dvojice mužov došlo 12. decembra 2017 v jednej z okrajových štvrtí Rangúnu. Polícia novinárov prehľadala, pričom našla dve vojenské správy a doklad o pobyte v Jakchainskom štáte, kde sa od augusta odohráva konflikt. Jeho dôsledkom je masový útek príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov. 

Novinári Wa Lone (31) a Kyaw Soe Oo (27) boli zadržaní na základe zákona, ktorý bol prijatý ešte v koloniálnej ére Mjanmarska.

Dvojica novinárov je teraz podozrivá z nezákonného prechovávania dokumentov vojenského charakteru. V prípade, že budú uznaní za vinných, hrozí im do 14 rokov väzenia.

Niekdajšia líderka boja za demokraciu v Mjanmarsku Aun Schan Su Ťij je obviňovaná z potláčania slobody tlače, odkedy sa jej Národná liga za demokraciu v roku 2016 de facto ujala moci v krajine.

V roku 2017 bolo v Mjanmarsku zadržaných najmenej 11 novinárov.

Ešte v roku 2006 protestovali pred sídlom OSN v New Yorku mjanmarskí aktivisti proti väzneniu Aun Schan Su Ťij. Zdroj: mr

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…