Biely dom robí málo v boji proti IS, tvrdia to republikáni, ale Obama sa bráni a rýchlo vymenúva všemožné úspechy americkej armády

17. 12. 2015 5:30

V boji proti militantom z takzvaného Islamského štátu musia Spojené štáty pridať a zvýšiť svoje bojové úsilie. Na ten istý krok vyzval Barack Obama v pondelok aj svojich spojencov, ktorí spolu s americkými jednotkami zasahujú proti radikálom v Sýrii.

Biely dom robí málo v boji proti IS, tvrdia to republikáni, ale Obama sa bráni a rýchlo vymenúva všemožné úspechy americkej armády
Foto: SITA
Popis: Americký prezident Barack Obama
reklama

Šéf Bieleho domu na pondelkovom stretnutí s predstaviteľmi Pentagónu uviedol, že likvidácia militantov v Sýrii a Iraku je „pokračujúci a zložitý boj“. V súvislosti s nekončiacimi vojenskými operáciami proti militantom na Blízkom východe spomenul Obama ešte jednu správu, ktorá mala potešiť verejnú mienku a vylepšiť obraz Američanov zasahujúcich proti teroristom z IS.

Ste ďalší na rade

Prezident Spojených štátov v Pentagóne uviedol, že sa spojencom za pomoci náletov podarilo vyhnať z Iraku až 40 % militantov. To bol však len jeden z úspechov, ktorý Barack Obama tento týždeň vyzdvihol v súvislosti so zapojením amerických jednotiek do boja proti militantom z IS. Podľa amerického prezidenta likvidujú americké oddiely jedného vodcu militantov za druhým a operácie údajne pokračujú stále intenzívnejším tempom.

„Vodcovia IS sa nemôžu ďalej schovávať a náš odkaz pre nich je jednoznačný: ste na rade,“ uviedol Obama počas stretnutia na americkom ministerstve obrany. Podľa šéfa Bieleho domu sú útoky proti militantom z takzvaného Islamského štátu v súčasnosti oveľa intenzívnejšie ako kedykoľvek v minulosti.

VIDEO Barack Obama o úspechoch spojencov v Sýrii a Iraku

Úspech ako obrana?

Údajné správy o tom, že spojenci, ktorí zasahujú proti ozbrojencom v Sýrii, vyhnali veľkú časť militantov aj z Iraku, sa objavili krátko po kritike adresovanej prezidentovi. Obama sa tak podľa Sky News snaží iba zachrániť dobré meno americkej armády na domácej pôde. Nedávno sa totiž stal terčom republikánov, ktorí si ho zobrali na mušku za to, že podľa nich nerobí Obama dosť, aby zastavil krviprelievanie v Sýrii.

Rozsiahla kritika za nedostatočný boj proti terorizmu sa na amerického prezidenta zniesla už v polovici novembra po útokoch na verejné priestranstvá v Paríži, pri ktorých prišlo o život 130 ľudí. Len dva týždne po masakroch vo francúzskej metropole sa 2. decembra strieľalo aj v Spojených štátoch. Pár, ktorý v kalifornskom San Bernardine zavraždil 14 ľudí, sa nechal podľa vyšetrovateľov inšpirovať islamskými radikálnymi militantmi.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…