Bielorusi sú lepší prisťahovalci ako tí, ktorí nemajú návyky a správanie, tvrdí Danko

9. 6. 2019 14:45

Bielorusko má pre nás veľký potenciál aj v oblasti pracovnej sily. Bielorusi sú určite lepší prisťahovalci ako tí, ktorí nemajú návyky a správanie, aké Európa dnes požaduje. Nechcem nikoho diskriminovať ani uraziť iné náboženstvo, ale ak máme po niekom siahať, tak by to mali byť Slováci, ktorí od nás odišli, alebo nám blízke národy. Riadená migrácia je najlepšia cesta. Andrej Danko v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike hodnotil okrem iného aj význam svojej diskutovanej návštevy v Bielorusku.

Bielorusi sú lepší prisťahovalci ako tí, ktorí nemajú návyky a správanie, tvrdí Danko
Foto: TASR
Popis: Na snímke vľavo bieloruský prezident Alexander Lukašenko a vpravo predseda NR SR Andrej Danko počas prijatia v Paláci nezávislosti 4. Júna 2019 v Minsku.
reklama

Ako Danko uviedol, dôraz počas svojej pracovnej cesty kládol na spoznávanie obyvateľstva, riešenia problémov tam pôsobiacich slovenských podnikateľov, na možnosti ekonomickej migrácie Bielorusov na Slovensko a zároveň na postoj tamojších predstaviteľov k Rusku.

Obchodné vzťahy a migrácia

Z úst predsedu NR SR zaznela počas diskusia viackrát chvála na adresu Bieloruska, ktoré sme podľa neho bilaterálne ignorovali. „Bavili sme sa najmä o zvýšení obchodnej bilancie. Mal som informácie, že množstvo našich firiem tam má svoje aktivity a narážajú na problémy. Už v minulosti som povedal, že v týchto krajinách sa nepodniká na základe zmlúv a zákonov, ale na základe osobných vzťahov,“ povedal A. Danko, ktorý Bielorusko označil za strategického partnera Slovenskej republiky.

Danko na problematiku migrácie reagoval aj tým, že s ministerkou školstva Martinou Lubyovou pracujú na možnosti uznávať diplomy tamojších univerzít aj u nás.

Andrej Danko s ministerkou školstva Martinou Lubyovou už pracujú na možnosti uznávať diplomy bieloruských univerzít. Zdroj: TASR 

Bielorusi by mohli podľa neho zastať tie pozície, ktoré majú hotelieri dnes problém zaplniť. „Rekreačné poukazy prispeli k tomu, že dnes chýbajú ľudia v oblasti hotelierstva. Vždy je lepšie ísť touto cestou ako zažiť to, čo zažili Nemci,“ dodal. Priemerná nezamestnanosť v Bielorusku bola podľa informácií Ministerstva zahraničných vecí v roku 2017 na úrovni 0,5 percenta, pričom priemerná mzda dosiahla 815 bieloruských rubľov (asi 343 eur).

Lukašenko nie je diktátor

Moderátor relácie Norbert Dolinský tiež otvoril tému politického zriadenia Bieloruska. Prezidenta Alexandra Lukašenka označujú aj ako posledného diktátora v Európe, ktorý je v čele krajiny už od roku 1994. S týmto pomenovaním sa ale Danko nestotožnil. „Každé obyvateľstvo je špecifické. Nemôžete chcieť od národov na východ od nás, aby prijali všetko to, čo je samozrejmé pre demokraciu v Európe. Nerád by som hodnotil Čínu, Rusko či Bielorusko. Nemôže fungovať demokracia všade tak, ako u nás,“ povedal s tým, že na Bielorusoch obdivuje veľkú úctu k histórii, štátu i autoritám.

„Aj tam prechádza systém zmenou. Keby ľudia nemali Lukašenka radi, tak ho nevolia. Mal som dobrý pocit z nášho stretnutia. Je to pragmatický, s prehľadom, konštruktívny človek s láskou k svojmu národu,“ dodal s tým, že je lepšie, ak je v čele štátu charizmatická osobnosť, ako by mala upadnúť do chaosu. V súvislosti s potláčaním slobody slova povedal, že všade, kde sa chcú dostať ekonomické záujmy, si vedia takto nastaviť boj.

Autor: tk

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Súd zobral do väzby dvoch exfunkcionárov zadržaných v rámci akcie NAKA Dobytkár

21:58 Súd zobral do väzby dvoch exfunkcionárov zadržaných v rámci akcie NAKA Dobytkár

Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica (ŠTS) zobral v piatok do…