Biden je podľa prieskumu favoritom na prezidentskú nomináciu demokratov

28. 4. 2019 18:35

Bývalý americký viceprezident Joe Biden vedie v súboji o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany pre voľby v roku 2020. Vyplýva to z prieskumu stanice ABC News a denníka Washington Post, ktorého výsledky v nedeľu uverejnila ABC News na svojom webe.

Biden je podľa prieskumu favoritom na prezidentskú nomináciu demokratov
Foto: TASR
Popis: Americký viceprezident Joe Biden

Sedemdesiatšesťročný Biden, ktorý svoju kandidatúru oznámil vo štvrtok, sa podľa ABC orientuje najmä na starších voličov, čo môže dať súpereniu o demokratickú nomináciu charakter generačného súboja.

V prieskume získal Biden 17-percentnú podporu. Za ním sa umiestnili Bernie Sanders s 11 percentami, Pete Buttigieg (päť percent), Kamala Harrisová, Beto O’Rourke a Elisabeth Warrenová (všetci po štyri percentá).

Podľa ABC sa však situácia môže zmeniť, čo potvrdzuje skutočnosť, že 35 percent účastníkov prieskumu nevyjadrilo svoj názor.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 22. - 25. apríla prostredníctvom pevných telefónnych liniek a mobilných telefónov na vzorke 1001 dospelých ľudí.

"Základné hodnoty tejto krajiny... naše postavenie vo svete... naša úplná demokracia... všetko, čo urobilo Ameriku Amerikou, je v stávke. To je dôvodom, prečo dnes oznamujem svoju kandidatúru na prezidenta Spojených štátov," povedal Biden vo videonahrávke zverejnenej vo štvrtok na Twitteri.

Bývalý senátor sa štát Delaware Biden sa v priebehu svojej desaťročia trvajúcej politickej kariéry uchádzal o prezidentskú kandidatúru už dvakrát, v rokoch 1988 a 2008. Oba jeho pokusy však skončili ešte v počiatočnej fáze.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

19:26 VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

Predseda, KDH, Alojz Hlina, reagoval na štvrtkový brífing predsedu mimoparlamentnej strany Za ľudí A…