Bič na fajčiarov! Pokuta za „špak“, krabička drahšia o štyri eurá. Nemecko sa má na čo tešiť

2. 10. 2019 6:11

Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej chystá bič na obchody, ktoré by chceli občanom vydávať neekologické platené tašky. Aktivisti si však želajú, aby vláda zašla ešte ďalej a zakročila aj proti fajčiarom. Petíciu za zdraženie cigariet o štyri eurá podpísalo asi 60-tisíc ľudí.

Bič na fajčiarov! Pokuta za „špak“, krabička drahšia o štyri eurá. Nemecko sa má na čo tešiť
Foto: SITA
Popis: ILUSTRAČNÁ SNÍMKA

V lete tohto roku spustila osemnásťročná Amel Talhová kampaň za zbieranie ohorkov cigariet ležiacich v mestách. Ohorky cigariet totiž predstavujú veľkú záťaž pre životné prostredie, pretože môže trvať až tri roky, kým sa ohorky obsahujúce viacero nebezpečných látok úplne rozložia, napísala BBC.

Ohorky cigariet sa váľajú na plážach aj v tisíckach miest po celom svete a ich vyzbieranie by zabralo nemálo času, čo si uvedomujú aj aktivisti, ktorí adresovali politikom ďalšiu výzvu.

Tentoraz je reč o nemeckých aktivistoch, ktorí sa podľa Českej televízie obrátili na nemeckú vládu, aby zaviedla zálohové platby, aké poznáme napríklad pri sklenených fľašiach, aj na cigarety. Za každý vrátený ohorok by zodpovedný občan dostal 20 centov. Krabička plná cigariet by sa mala zdražiť o štyri eurá.

Stephan von Orlow zo združenia Dvíhači, ktorého členovia pri svojich cestách mestom ohorky zbierajú, upozornil, že jeden ohorok môže otráviť až 40 litrov vody, a čím dlhšie leží na zemi, tým viac škodlivín môže preniknúť do prírody. Pod návrh na zavedenie záloh na cigarety sa podpísalo už 60-tisíc ľudí.

„Pod návrh už sa podpísalo vyše 60-tisíc Nemcov. Mestá v spolkovej republike medzitým tiež sprísňujú postihy za odhodenie ohorku inam než do odpadkového koša. Napríklad v Kolíne nad Rýnom taký poklesok môže vyjsť na v prepočte 1 300 korún (asi 50 eur – pozn. red.), v Mannheime na viac ako dve a pol tisíc korún (asi 100 eur – pozn. red.),“ napísala k téme verejnoprávna televízia.

A zálohami na cigarety sa to nemá skončiť.

Vláda kancelárky Angely Merkelovej chystá aj zákaz plastových tašiek. Obchodom, ktoré by zákazníkom plastové tašky ponúkali, má hroziť pokuta až 100-tisíc eur. Prístup k malým vreckám však nemá zostať občanom odopretý, takže z hľadiska ekológov sa toho mnoho nezmení. Hrozí iba, že ľudia budú namiesto tašiek spotrebovávať viac igelitových vreciek.

Angela Merkelová

Angela Merkelová  Zdroj: TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

12:02 Kampaňovanie na sieti: Takto Slováci reagujú na najpopulárnejšie príspevky na Facebooku

Stránky na sociálnej sieti Facebook a webstránky s pochybným obsahom majú viac interakcií na svojich…