Bezpečnostné zložky treba odpolitizovať, tvrdí generál Macko

4. 10. 2018 19:10

Obranu a bezpečnosť štátu treba podľa generála Pavla Macka vrátiť do rúk profesionálom. Vyhlásil to na štvrtkovej tlačovej konferencii strany Spolu - občianska demokracia, kde ho zároveň predstavili ako člena jej tímu pre bezpečnosť.

Bezpečnostné zložky treba odpolitizovať, tvrdí generál Macko
Foto: SITA
Popis: Generálmajor Pavol Macko na archívnej snímke ako zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR

"Treba oddeliť politickú sféru od výkonných zložiek bezpečnostných inštitúcií, to znamená ukončiť stranícku privatizáciu jednotlivých zložiek. Treba zaviesť jednoznačne princíp apolitickej štátnej služby a jasného kariérneho systému pri obsadzovaní do funkcií," povedal. Politické rozhodnutie musí podľa neho smerovať k tomu, aby kompetentní vybrali najspôsobilejšieho uchádzača.

Podľa poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého (nezaradený) si návrat dôvery voči bezpečnostným zložkám vyžaduje kompletné systémové zmeny, nielen zmeny na vrcholových pozíciách. Na obnovu dôvery občanov a zahraničných partnerov v bezpečnostné zložky Slovenska treba podľa strany Spolu komplexnú reformu bezpečnostného sektora.

Návrat etických hodnôt a prísnejšia vnútorná kontrola by podľa Macka mali pomôcť pri zmene súčasného systému. Najdôležitejšie je podľa neho zaviesť okrem prísneho kariérneho postupu aj nezávislú zložku v bezpečnostných zložkách, ktorá by vnútorné záležitosti a problémy dokázala vyriešiť priamo vnútri systému. Chýba mu aj prevencia voči extrémizmu.

Plukovník Branislav Diďák ako ďalší člen odborného tímu strany Spolu avizoval, že tiež pripravujú komplexnú reformu Policajného zboru, ktorou chcú zmeniť celú filozofiu polície, a nepôjde len o zmenu názvov útvarov či presúvanie ľudí.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

16:17 VIDEO Koalícia sa nekoná! Ego zvíťazilo. Nielen progresívci ukazujú na Kisku, ten už reaguje

Lídri opozičných strán sa vo štvrtok na spoločnej koalícii nedohodli.