Bezák prezradil svoje plány

16. 3. 2017 8:01

Bratislavské kníhkupectvo Panta Rhei na Poštovej sa včera stalo dejiskom prezentácie knihy Imricha Béreša. Životopis s názvom Keď život skúša (Ikar), ktorý známy slovenský bankár napísal spolu s novinárkou Táňou Veselou, uviedol do života Róbert Bezák. Emeritný arcibiskup je momentálne na Slovensku. "Som so svojimi ľuďmi, ktorých mám rád, ktorí majú radi mňa a to mi tak stačí v tejto chvíli," uviedol pre médiá s tým, že o dianie v krajine sa zaujíma. "Všetko to, čo tu spolu žijeme, nás tvorí, všetky kauzy a udalosti," doplnil a podobne ako jeho priateľ v knihe vyhlásil, že je dôležité nerezignovať: "Nezostať ľahostajný k životu a k ľuďom okolo seba."

Bezák prezradil svoje plány
Foto: TASR
Popis: Róbert Bezák
Bezáka spája s Bérešom viac ako len fakt, že sa stal krstným otcom jeho knihy. Zoznámili sa pred niekoľkými rokmi. "Ešte skôr, ako som sa dostal do situácie, v ktorej sa teraz nachádzam. Bolo to normálne, priateľské stretnutie, keďže sme blízko aj myšlienkovo," prezradil arcibiskup, ktorému bankár veľmi pomohol v čase jeho životného zlomu. "Zachoval sa džentlmensky, neprišiel som práve pre tú jeho džentlmenskosť. Ľudí, ktorí nám pomohli, tých si vážime a ja si ho vážim," podčiarkol krstný otec knihy, v ktorej sa nachádza aj kapitola s názvom Môj priateľ Róbert Bezák. Autor v nej opisuje hystériu okolo odvolávania trnavského arcibiskupa, svoj pohľad na jeho osobnosť a uvádza aj dôvody, prečo a akým spôsobom ho podporil a stále podporuje.
 
Róbert Bezák sa na verejnosti objavil po dlhšom čase. V súčasnosti žije podľa vlastných slov "tak jednoducho, ako príde" a "drobnými chvíľami", ako bolo napríklad otvorenie cesty do života knihy Imricha Béreša. "Sú to cenné chvíle v mojom živote, nežijem už nejakými veľkými víziami, priznal bývalý trnavský arcibiskup, ktorý ďalej rád číta a nevzdal sa ani obľúbeného športu, stále chodieva cvičiť. Šport sleduje aj v médiách. "Ako beží cyklistika. Chvalabohu, že máme vynikajúcich bežcov, lyžiarov, lyžiarky, to je tiež moja národná hrdosť," poznamenal a opäť musel reagovať na otázku zvedavcov, ako sa má. "Keby som mal známkovať ako v škole, poviem, že dobre, lebo lepšie je chválitebne a horšie dostatočne. Ja to cítim, že som v strede."
 
 Na otázku TASR, či môžu čitatelia na Slovensku očakávať novú knihu Róberta Bezáka, odpovedal: "Nechcel by som predbiehať, niečo sa možno chystá, ale to nemôžem povedať nahlas, lebo teraz som prišiel uviesť knihu môjho kamaráta." Pri otázke, ako a kde prežije blížiace sa veľkonočné sviatky, sa vrátil aj k svojej kauze. "Kauza Róberta Bezáka je ukončená a reálny Róbert Bezák musí žiť svoj život, ktorý prichádza," vyhlásil s tým, že ho čakajú sviatky jari na spôsob bežného Slováka. "Doma sa stretneme, budú možno nejaké klobásky, možno nejaké zajačiky, zelená trávička. Možno polejem sestru a mamu," uzavrel s úsmevom.
 
Arcibiskup Róbert Bezák bol uvedený do funkcie 6. júna 2009. Z postu ho odvolal pápež Benedikt XVI. k 2. júlu 2012 na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila na prelome januára a februára 2012. Od decembra 2013 pôsobil rok v kláštore redemptoristov v talianskom Bussolengu, potom sa vrátil na Slovensko. V júni 2014 sa po generálnej audiencii krátko stretol s pápežom Františkom, ktorému odovzdal list, reakcia ale neprišla. Stretnutie sprostredkoval až emeritný pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk na 10. apríla 2015. Ani toto na situácii Bezáka doteraz nič nezmenilo.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Rozhodnuté! Spájanie sa nekoná. Harabin a Kotleba pôjdu do volieb samostatne

15:57 VIDEO Rozhodnuté! Spájanie sa nekoná. Harabin a Kotleba pôjdu do volieb samostatne

Strana Vlasť pôjde do volieb v roku 2020 samostatne. Uviedol to jej líder Štefan Harabin po štvrtkov…