Berlusconiho vyšetrujú v súvislosti s mafiánskymi vraždami z 90. rokov. Prehovoril jeden z bosov podsvetia

2. 11. 2017 15:10

Prepojenie vysokej politiky s mafiou je predmetom vyšetrovania a špekulácií v mnohých krajinách sveta. Taliansko so svojou bohatou históriou aj v oblasti organizovaného zločinu nie je v tomto smere žiadnou výnimkou a potvrdzuje to aj najnovšie vyšetrovanie, ktoré sa zameriava aj na bývalého talianskeho premiéra a mediálneho magnáta Silvia Berlusconiho.

Berlusconiho vyšetrujú v súvislosti s mafiánskymi vraždami z 90. rokov. Prehovoril jeden z bosov podsvetia
Foto: SITA
Popis: Bývalý talianský premiér Silvio Berlusconi, vpravo, a prezident Ruskej federácie Vladimir Putin
reklama
Práve prepojenie Berlusconiho na mafiu bolo predmetom špekulácií a mediálnych konštrukcií už v čase, keď bol premiérom Talianska. Teraz sa však vyšetrovatelia zamerali na udalosti spred jeho nástupu do funkcie. Ide o mafiánske vraždy desiatich ľudí z roku 1993, pri ktorých boli poškodené umelecké a historické pamiatky v Ríme, Florencii a Miláne. Pri všetkých boli použité výbušniny. 
 
Dôvod, pre ktorý sa vyšetrovatelia na Berlusconiho obrátili, je v tomto prípade mimoriadne vážny. Polícia pracuje s verziou, že objednávateľom týchto „popráv“ mohol byť práve taliansky expremiér. 
 
Nie je to prvýkrát, čo sa vyšetrovatelia zavesili na Berlusconiho v súvislosti s prepojením na mafiánske vraždy zo začiatku 90. rokov. Prokuratúra vo Florencii politika už v minulosti dvakrát vyšetrovala. Naposledy v roku 2011 a prípad teraz znova otvorila údajne preto, že prehovoril Giuseppe Graviano, bos mafiánskej skupiny Cosa Nostra, ktorý skončil vo väzení. 
 
„Berlusconi ma poprosil o túto láskavosť, preto to bolo také urgentné,“ povedal údajne Graviano v tajnej nahrávke z väzenia. Tú vyšetrovatelia skúmajú v súvislosti s hĺbkovou previerkou údajného vyjednávania medzi mafiou a štátom zo začiatku 90. rokov. Graviano mal tieto slová povedať svojmu spoluväzňovi, bosovi obávanej Camorry Umbertovi Adinolfimu počas rozhovoru na väzenskom dvore z apríla tohto roka. 
 
Vyšetrovaniu čelí aj Berlusconiho bývalý poradca Marcello Dell´Utri, ktorý sedí vo väzení za iné zločiny. Podľa Dell´Utriho právnika nie je pravda, že by Giuseppe Graviano vyslovil v súvislosti s vraždami meno Berlusconi, ale talianske slovíčko „bravissimo“. Prokurátor však trvá na tom, že mafiánsky bos hovoril o expremiérovi. 
 
Berlusconi tvrdí, že prípad prokuratúra vytiahla teraz len preto, že na neho chce „hádzať špinu“ tesne pred voľbami na Sicílii a poškodiť tak jeho preferencie. Silvio Berlusconi založil svoju stranu Forza Italia v roku 1993 a už o rok neskôr zvíťazilo jeho politické zoskupenie v parlamentných voľbách, po ktorých sa stal premiérom. Špekulácie o prepojení Berlusconiho s talianskou mafiou nie sú nič nové. Objavovali sa aj počas jeho vládnutia. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

20:30 Urbancová odchádza do dôchodku. Najvyšší súd povedie jeho najstarší sudca

Sudkyňa a podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmila Urbancová odchádza do dôchodku. Jej žiado…