Beňová kritizovala Valla aj Trnku. Hlavne, že je lepšie, ako bolo, napísala ironicky

9. 1. 2019 9:30

V utorok 8. januára postihlo Bratislavský kraj výdatné sneženie, ktoré spôsobilo dopravný kolaps. Verejnosť sa sťažovala na katastrofálnu situáciu na cestách, ktoré boli neodhrnuté a vodiči čakali minimálne polhodinu v kolónach smerom z centra. Svoj pohľad na vec vyjadrila aj europoslankyňa Monika Beňová. Za danú situáciu skritizovala súčasného primátora Bratislavy.

Beňová kritizovala Valla aj Trnku. Hlavne, že je lepšie, ako bolo, napísala ironicky
Foto: TASR
Popis: Monika Beňová

„Sledujúc obrázky na slovenských weboch, naskytá sa otázka, kde je tím Vallo,“ pýta sa pohoršene smeráčka. Poukázala na situáciu z júna minulého roka, keď Bratislavu postihli silné návalové lejaky, ktoré spôsobili zatopenie niektorých spádových križovatiek a vytopilo zrekonštruovaný podchod na Trnavskom mýte.

„Vtedy to bolo takmer na odstúpenie Iva Nesrovnala. Tu už týždeň upozorňujú na silné sneženie a nikde ani jeden odhŕňač,“ dodala s tým, že napriek tomu, že doprava skolabovala, tak tím Vallo sa nemá k tomu, aby situáciu riešil.

Rovnako skritizovala situáciu v Košiciach okolo prerozdeľovania prvákov na stredné školy. „V Košiciach zas pre zmenu Rastislav Trnka ruší špičkovú školu, lebo... Vlastne ani nevieme. A takto si tu s tými zmenami žijeme. Hlavne, že je lepšie, ako bolo,“ uzavrela ironicky.

Kritizované prerozdelenie prvákov

Na pochybné rozdelenie žiakov do škôl poukázala europoslankyňa za Smer a krajská podpredsedníčka Smeru-SD Monika Smolková. Postup Košického samosprávneho kraja (KSK), ktorý vedie Rastislav Trnka (SaS, KDH, OĽaNO, Nova, Šanca), označila za netransparentný, neodborný a v rozpore s legislatívou.

„KSK pri určovaní počtu žiakov nezverejnil žiadne kritériá, podľa čoho uberal, respektíve pridával počet žiakov jednotlivým školám,“ uviedla Smolková v pondelok 7. januára. Konštatuje, že súčasné prerozdelenie žiakov môže znamenať likvidáciu niektorých škôl, pričom podľa jej názoru kraj neprihliadal na potreby na trhu práce.

„KSK svojím neskorým, neodborným a zavádzajúcim spôsobom spôsobil traumu študentom, rodičom, ale predovšetkým pedagógom na školách, kde KSK určil nula žiakov pre nasledujúci školský rok,“ dodala.

Riaditelia sa o rozhodnutí dozvedeli  z mailu

V rozpore s legislatívou vidí postup, keď KSK predložil Krajskej rade odborného vzdelávania plán výkonov s veľkými zmenami až priamo na zasadnutí 12. novembra, krátko pred rozhodnutím. Krajská rada dokument neschválila, len ho zobrala na vedomie bez odporúčania.

Riaditelia škôl sa o tom, že dostanú nulový počet žiakov, dozvedeli iba z mailu, ktorý nasledoval potom, čo rokovali na KSK, a tam im to nikto nepovedal,” uviedla ďalej Smolková. KSK podľa nej účelovo zvýhodňoval gymnáziá vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti na úkor gymnázií v pôsobnosti Okresného úradu Košice a dvoch súkromných gymnázií. Kritizovala tiež nulový počet prvákov pre Obchodnú akadémiu Polárna v Košiciach. Proti prerozdeleniu sa podľa nej ozývajú aj nespokojní zamestnávatelia.

Smolková posiela svoje pripomienky ministerke školstva vedy, výskumu a športu Martine Lubyovej a verí, že ministerstvo počty žiakov v KSK koncom januára upraví.

KSK v novembri rozdelil počty prvákov na jednotlivé stredné školy v školskom roku 2019/2020. Podľa vyhlášky rezortu školstva je celkový počet 6468 miest, školy žiadali spolu o 2303 viac. Podľa Trnku sa limitovanie počtu prvákov nerodilo ľahko, vyplývalo však z dlhodobo neriešeného problému fungovania stredných škôl v kraji.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľké dusno okolo generála Pavla: Novinár vypustil na verejnosť, čo vraj robil za komunistov. A generál buchol po stole

0:03 Veľké dusno okolo generála Pavla: Novinár vypustil na verejnosť, čo vraj robil za komunistov. A generál buchol po stole

Server Echo24.cz si posvietil na komunistickú minulosť generála Petra Pavla. Ukazuje sa vraj, že Pav…