Beňová bilancuje rok 2018: Európska únia je len taká silná, ako sú silné jej členské štáty. Fico, ako aj Pellegrini sú vnímaní ako zodpovední a rešpektovaní politici

25.12.2018 16:45

KONCOROČNÝ ROZHOVOR Koniec roka 2018 je za dverami a počas celých dvanástich mesiacov sme boli svedkami viacerých dôležitých udalostí nielen v domácej, ale aj zahraničnej politike. Aký bol rok 2018 z pohľadu europoslankyne Moniky Beňovej? A čo hovorí na to, že uplynulý rok bol bezprecedentný z hľadiska vrážd novinárov? "Vnímam to veľmi negatívne, štáty musia vedieť garantovať novinárom slobodu a bezpečnosť pri výkone ich práce. Opak je totiž v absolútnom rozpore s jednou zo základných hodnôt demokracie, ktorá bez kritickej žurnalistiky jednoducho nemôže existovať," povedala pre ParlamentnéListy.sk.

Beňová bilancuje rok 2018: Európska únia je len taká silná, ako sú silné jej členské štáty. Fico, ako aj Pellegrini sú vnímaní ako zodpovední a rešpektovaní politici
Foto: Facebook/ Monika Beňová
Popis: Europoslankyňa Monika Beňová

Ako by ste politicky zhodnotili rok 2018, či už na pôde europarlamentu, alebo na Slovensku?

Európsky parlament sa v roku 2018 venoval mnohým politicky významným témam, ktoré sa týkali posilňovania bezpečnosti, znižovania migračných tokov, zlepšovania sociálnych práv občanov, riešení v oblasti znižovania nezamestnanosti mladých, reformy energetickej únie a bankovej únie, podpory malého a stredného podnikania, zabraňovania daňovým únikom, ochrany spotrebiteľa a mnohých ďalších. Na domácej politickej scéne možno rok 2018 hodnotiť predovšetkým v súvislosti s februárovou vraždou mladého novinára a jeho priateľky a politických udalostí, ktoré nasledovali, ako veľmi turbulentný.

V europarlamente sa prijalo viacero zákonov, ktoré významne ovplyvnia životy občanov krajín Európskej únie. Ktorý z nich ale vnímate ako najdôležitejší?

Dôležitých bolo nepochybne viacero právnych aktov. Tie pomohli zlepšiť riadenie migrácie a posilniť ochranu spoločných vonkajších hraníc. Prispeli k značnej hospodárskej stabilite a rastu, či k historicky najnižším mieram nezamestnanosti v mnohých členských štátoch Únie, vrátane Slovenska. Významný je aj posun v rokovaniach o európskom rozpočte. Ten však musí omnoho viac zohľadňovať potrebu vyrovnávania sa mzdových rozdielov naprieč Európou.

Vo februári sa na Slovensku prevalila vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Kauzami, o ktorých písal, rovnako aj o samotnú vraždu sa začali zaujímať aj europoslanci a Europol. Ako z pohľadu EP vnímate kroky, ktoré v súvislosti s vraždou urobili orgány činné v trestnom konaní?

Postupy orgánov činných v trestnom konaní vždy rešpektujem, no nikdy ich nezvyknem komentovať, a to ani z pohľadu poslankyne Európskeho parlamentu, ani ako súkromná osoba.

Zmenila vražda novinára pohľad na Slovensko v očiach európskych partnerov? Vnímajú rozdiel medzi rétorikou Petra Pellegriniho a rétorikou Roberta Fica?

Tak Robert Fico, ako aj Peter Pellegrini sú v očiach európskych partnerov vnímaní ako zodpovední a rešpektovaní politici.

Ako vnímate, že rok 2018 bol bezprecedentný z hľadiska vrážd novinárov?

Veľmi negatívne, štáty musia vedieť garantovať novinárom slobodu a bezpečnosť pri výkone ich práce. Opak je totiž v absolútnom rozpore s jednou zo základných hodnôt demokracie, ktorá bez kritickej žurnalistiky jednoducho nemôže existovať.

V roku 2018 sa opäť ukázalo, že Slovensko je názorovo bližšie k V4 ako k názorom ostatných krajín EÚ. Čo to z dlhodobého hľadiska môže pre Slovensko znamenať?

Tém, ktoré sa v rámci Európskej únie a jej inštitúcií riešia, je skutočne veľké množstvo. Týkajú sa napríklad daní, dopravy, energetiky, bezpečnosti, hospodárskej súťaže, menových záležitostí, jednotného trhu, ľudských práv, poľnohospodárstva, zdravotnej politiky, životného prostredia a mnohých ďalších. Názorová blízkosť a dobré vzťahy so svojimi susedmi sú pre Slovensko nepochybne veľmi dôležité. Z dlhodobého hľadiska je však kľúčové, že nielen zo strany susediacich krajín, ale v rámci celej Únie nás vnímajú ako stabilného partnera, s ktorým je možné sa rozprávať a rozumne rokovať v prípade ktorejkoľvek z uvedených tém, a hlavne je možné sa na nás spoľahnúť aj v ťažkých situáciách.

V máji nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu. Čoraz viac sa hovorí, že euroskeptické skupiny získajú väčšiu podporu od voličov a EPP spolu s S&D stratia na hlasoch voličov. Je táto možnosť z vášho pohľadu reálna?

Každé voľby prinášajú veľké množstvo prekvapení. Rozloženie síl v budúcom Európskom parlamente je iba v rukách voličov a preto považujem za nanajvýš zbytočné a voči európskym občanom možno aj trochu nedôstojné o výsledku volieb, ktoré nás čakajú, akokoľvek vopred špekulovať. Z môjho pohľadu je v súčasnosti dôležité predovšetkým komunikovať a motivovať čo najväčšie množstvo ľudí, aby v máji voliť prišli.

Je v súčasnosti Únia silnejšia ako pred rokom? Kam sme sa za posledný rok posunuli?

Európska únia je len taká silná, ako sú silné jej jednotlivé členské štáty a ako sú ich lídri ochotní a najmä schopní spolu komunikovať a spolupracovať. Tento rok nám v súvislosti s brexitom predovšetkým ukázal, že to, na čom Únia stojí, a teda kompromis, schopnosť sa dohodnúť a spolupracovať sú stále tým, čo nás posúva ďalej a vyvára priestor pre nové riešenia. Naopak euroskepticizmus, neodôvodnené britské povyšovanie sa nad ostatných a neschopnosť povedať, čo vlastne od brexitu chcú a ako si ho vôbec predstavujú, prinieslo len zbytočný chaos a zmätok.

Plány na rok 2019

Tu si dovolím trochu parafrázovať, pretože jedno milé príslovie vraví, že keď chceš Boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch. Preto by som namiesto vlastného plánovania radšej všetkým do nového roku zaželala veľa zdravia, šťastia, pohody a vzájomného porozumenia. Špeciálne politikom možno ešte schopnosť uchovať si v mnohých situáciách omnoho väčšiu mieru nadhľadu a racionality.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Putin obnovil dôstojnosť svojej krajiny. Keď prídu ťažkosti, povzdychneme si, Boh je vysoko a Rusko ďaleko. Hovorí vnuk Srba, ktorý slúžil v československých légiách

0:00 Putin obnovil dôstojnosť svojej krajiny. Keď prídu ťažkosti, povzdychneme si, Boh je vysoko a Rusko ďaleko. Hovorí vnuk Srba, ktorý slúžil v československých légiách

POTOMKOVIA LEGIONÁROV „Po páde komunizmu a ére rozpadu za vlády Borisa Jeľcina je pre Rusko asi najl…