Beblavý zverejnil stav bankového konta. A toto odkázal koaličným lídrom

28. 6. 2019 0:00

Novela zákona o volebnej kampani sa týka politických strán, tie o nej diskutovali v parlamente. Na otázky novinárov to vo štvrtok povedal predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Reagoval tak na otázky v súvislosti s novelou zákona o volebnej kampani, ktorú poslanci vo štvrtok schválili v zrýchlenom režime.

Beblavý zverejnil stav bankového konta. A toto odkázal koaličným lídrom
Foto: TASR
Popis: Miroslav Beblavý

"Vláda vyhovela požiadavke Národnej rady (NR) SR, ktorá nás požiadala, že chce svoj vlastný poslanecký návrh prerokovať v skrátenom režime," skonštatoval Pellegrini s tým, že novela sa týkala najmä politických strán a tie sa zákonu v parlamente venovali.

Na otázku, či je v poriadku predkladať a zrýchlene schváliť takýto zákon osem mesiacov pred voľbami odpovedal, že je to dostatočný čas.

"Myslím si, že osem mesiacov pred voľbami nie je taká dramatická vec, aby sa na to niekto nestihol adaptovať," doplnil s tým, že pokiaľ vie, nešlo o rapídne zásahy do kampane, či spôsobu jej vedenia.

Nezaradený poslanec NR SR a predseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý v súvislosti so zákonom povedal, že zmena pravidiel pre politické strany v priebehu 24 hodín a osem mesiacov pred voľbami je neférová a neprijateľná.

"Je prejavom strachu pána Fica, Danka a Bugára, že ich politická kariéra sa končí. Ale zmenu a nástup novej politiky sa im takýmto ťahom nepodarí zastaviť," povedal, pričom svoju reakciu zverejnil aj na sociálnej sieti.

Na otázky novinárov o zrušení tretích strán pri volebnej kampani a obmedzení finančných darov na celkovú hodnotu 3,5 milióna eur reagoval tým, že darov by mali strany brať čo najviac.

"Vo všeobecnosti pokladám za zdravé, aby sme brali čo najviac darov od čo najviac ľudí," poznamenal s tým, že tak sa dá predísť tomu, aby ich sponzoroval len jeden zdroj.

Zdôraznil tiež transparentný účet, cez ktorý už v súčasnosti išli všetky financie strán.

Beblavý na sociálnej sieti v reakcii na slová šéfa parlamentu Andreja Danka zverejnil na sociálnej sieti screenshot účtu.

"Andrej Danko povedal novinárom, že máme na účte 3-5 miliónov eur. Tak tu je aktuálny screenshot z nášho účtu," napísal.

Novela zákona o volebnej kampani z dielne koalície upravuje finančné limity pre politické strany, financovanie volebnej kampane a pokuty, rušia sa ňou tretie strany v kampani.

Novela stanovuje, že politické strany budú môcť počas jedného volebného obdobia do NR SR prijať v súhrne najviac 3.500.000 eur z darov, iných bezodplatných plnení, pôžičiek a úverov, pričom sa do sumy zarátavajú aj členské príspevky.

Dopĺňa aj sankcie pre právnické osoby za porušenie volebného moratória. Ďalej určuje maximálnu sumu ročného členského príspevku, ktorú môže politická strana prijať od jedného člena, a to na 10.000 eur.

Autor: TASR/ Redakcia

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

23:58 Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

Situáciou na Slovensku sa v komentári pre server seznamzpravy.cz zaoberá novinár a šéfredaktor České…