Beblavý: Na Slovensku rastú mzdy najpomalšie z krajín V4, môže za to vláda

10. 9. 2018 22:00

Na Slovensku rastú mzdy najpomalšie z krajín V4. Vláda s tým podľa nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Miroslava Beblavého nevie nič spraviť, lebo to sama spôsobila.

Beblavý: Na Slovensku rastú mzdy najpomalšie z krajín V4, môže za to vláda
Foto: TASR
Popis: Miroslav Beblavý

"U našich dvoch najbližších susedov, s ktorými sa najviac porovnávame, s ktorými máme najbližšie historické vzťahy, kam aj najviac ľudí od nás chodí pracovať, a to je Česko a Maďarsko, majú za posledné dva roky počas sociálnej vlády Roberta Fica a teraz Petra Pellegriniho dvojnásobný rast miezd v eurách, ako je to u nás," zdôraznil Beblavý na pondelkovom brífingu pred budovou NR SR. Aj v Poľsku je podľa neho rast platov vyšší ako na Slovensku.

Od nástupu súčasnej vlády v marci 2016 až po druhý štvrťrok 2018 sa totiž podľa neho mzdy na Slovensku zvýšili v priemere o 11,4 %. V Poľsku pritom vo vyjadrení v eurách rástli podľa Beblavého o 14 %, v Českej republike to bolo o 21 % a v Maďarsku o 22 %. 

Takýto vývoj pripisuje najmä politike vlády, ktorá podľa neho robila za posledné roky predovšetkým tri veci. A teda, že pomerne rýchlo zvyšovala minimálnu mzdu. "Problém je v tom, že zvyšovanie minimálnej mzdy funguje len pre ľudí s najnižším príjmom a pre ľudí, ktorí sú tesne nad tým. Tých ostatných to nijako neovplyvňuje," uviedol Beblavý.

Naopak, to, čo podľa neho ovplyvňuje príjmy všetkých kategórií, sú platy vo verejnom sektore. "Pretože verejný sektor je konkurenčný zamestnávateľ pre celú zvyšnú ekonomiku, je to najväčší zamestnávateľ v krajine, on určuje atmosféru. A tam vláda Roberta Fica dlhé roky ignorovala platy verejných zamestnancov," priblížil nezaradený poslanec.

Aj to podľa neho umožňuje zamestnávateľom nedávať ľuďom vyššie mzdy. Zároveň aj tým vláda podľa poslanca nezabezpečila to, aby Slovensko prestalo byť krajinou lacnej pracovnej sily. 

Riešenie vidí Beblavý v znížení odvodov, ktoré sú podľa neho na Slovensku obrovské. Tým by ľuďom ostalo viac peňazí, ktoré zarobia. Napríklad na najbližšej parlamentnej schôdzi navrhuje podľa neho spravodlivejší systém minimálnej mzdy, kde by si štát na daniach a odvodoch od najmenej zarábajúcich bral menej ako doteraz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

PRIESKUM: Zemetrasenie! SaS padla pod magickú hranicu, opozícia by nemala nadpolovičnú väčšinu

11:33 PRIESKUM: Zemetrasenie! SaS padla pod magickú hranicu, opozícia by nemala nadpolovičnú väčšinu

PRIESKUM Obrovský prepad kedysi najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a Solidarita a dnes ešte vládn…