Beblavého poslankyňa: Navrhujem dať rodičom istotu. Buď miesto v škôlke, alebo peniaze

11.6.2019 16:00

Zákonní zástupcovia dieťaťa by mali umiestniť svoje dieťa do predškolskej starostlivosti s celodennou výchovou iba vtedy, ak o to budú mať záujem. Navrhuje to nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Simona Petrík (SPOLU), ktorá na júnovú schôdzu parlamentu predložila návrh novely zákona o zabezpečení predškolskej starostlivosti.

Beblavého poslankyňa: Navrhujem dať rodičom istotu. Buď miesto v škôlke, alebo peniaze
Foto: TASR
Popis: Simona Petrík

Podľa návrhu by za naplnenie tohto práva mala zodpovedať obec, v ktorej má zákonný zástupca trvalý pobyt.

"Súčasná situácia v obciach a mestách SR totiž zákonným zástupcom nedáva záruku, že o ich dieťa bude v čase, keď má tri až šesť rokov, adekvátne postarané," vysvetlila Petrík.

Nezaradená poslankyňa poukázala na to, že mestá a obce často zamietnu stovky žiadostí o prijatie do materských škôl, čo prináša viacero problémov.

"Jedným z tých najvážnejších je, že kým zákonní zástupcovia nenájdu dostatočne zodpovednú osobu, ktorej by dieťa zverili, sú nútení obmedzovať svoju činnosť v zamestnaní, čo má negatívne dôsledky na rodinný rozpočet," tvrdí poslankyňa.

Preto navrhuje dať rodičom istotu, že obec pre deti miesto v materskej škole alebo detskej skupine zabezpečí, a ak nie, tak im ako náhradu poskytne aspoň finančnú pomoc vo výške rodičovského príspevku.

"O deti bude môcť byť postarané od ich troch rokov a až do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky," uvádza sa v predkladacej správe.

V procese umiestňovania detí do predškolskej starostlivosti predpokladá návrh zákona zapojenie nielen obcí, ale aj súkromných subjektov.

V niektorých menších obciach totiž vzhľadom na demografickú krivku nebude podľa Petrík potrebné budovanie nových zariadení, ale postačovať bude využívanie kapacít súkromných a cirkevných škôl, či v budúcnosti nimi zriadených detských skupín.

Petrík predložila aj návrh zákona o poskytovaní služby starostlivosti o deti v detských skupinách.

Dôvodom podľa Petrík je faktická náročnosť zladenia rodičovstva a pracovného života mladých rodín, ktoré po dosiahnutí troch rokov veku dieťaťa nedokážu nájsť finančne dostupné miesto v materskej škole v mieste bydliska.

Dôkazom toho, že ponuka služieb pre vekovú kategóriu detí od troch rokov veku v súčasnosti nezodpovedá dopytu rodičov, dokazujú podľa poslankyne aj štatistiky Centra vedecko-technických informácií SR, ktoré vydáva štatistickú ročenku materských škôl.

"V septembri 2006 bol počet odmietnutých žiadostí 1074 a v roku 2016 už bolo odmietnutých 11.631 žiadostí o miesto v materských školách. Situácia je kritická najmä vo väčších mestách," uviedla Petrík.

Vznik novej služby starostlivosti o dieťa v predškolskom veku má za cieľ urýchlene rozšíriť ponuku pre rodičov o takzvané detské skupiny. Využitie už existujúcich priestorov bude mať za následok rýchlejšie vytváranie potrebných miest pre deti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prezidenta by mal pozvať prezident, odkázala Čaputová Dankovi. Tu je jeho reakcia

12:15 Prezidenta by mal pozvať prezident, odkázala Čaputová Dankovi. Tu je jeho reakcia

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, že pozvanie …