Baššár Asad chystá ofenzívu. Kašleme na vás, odkázal Západu. USA „svojim“ rebelom: Pomoc od nás už nečakajte

27. 6. 2018 7:00

Vyzerá to, že občianska vojna v Sýrii pomaly speje k svojmu koncu. Rebeli dostali od USA jasný odkaz – už ste na to sami. Asad plánuje dobyť severné provincie stoj čo stoj. Medzitým do Sýrie prúdi zvýšená potravinová pomoc z Krymu.

Baššár Asad chystá ofenzívu. Kašleme na vás, odkázal Západu. USA „svojim“ rebelom: Pomoc od nás už nečakajte
Foto: TASR
Popis: Bašár Asad

Ako informuje agentúra Reuters, sýrsky prezident Baššár Asad v televíznom rozhovore pre ruskú stanicu NTV priznal, že je pripravený znovu získať kontrolu nad severnými provinciami Sýrie, aj keby to malo znamenať použitie sily. „Budeme s nimi bojovať a získame kontrolu späť hoci aj za použitia sily. Nie je to pre nás tá najlepšia možnosť, ale je to jediný spôsob, ako získať kontrolu nad krajinou,“ vyhlásil Asad.

V tom istom rozhovore potom Asad vylúčil, že by sa na povojnovej obnove Sýrie mali zúčastniť západné krajiny alebo ich finančné injekcie. „Máme dosť sily na to, aby sme krajinu postavili na nohy. Keď nebudeme mať peniaze, požičiame si od našich priateľov – od Sýrčanov žijúcich v zahraničí,“ povedal Asad. Deň po tom, ako pri severosýrskom meste Manbídž videli jednotky Turecka a USA, Damask vyhlásil, že tieto akcie cudzích vojsk na svojom území odmieta.

Prezidentovo varovanie smerom k rebelom prichádza vo chvíli, keď vládne sily spustili novú ofenzívu proti pozíciám povstalcov na juhozápade Sýrie pri hraniciach s Jordánskom a tiež pozdĺž Golanských výšin. V sobotu večer navyše vládne sily mohli počítať s leteckou asistenciou Ruska, ktoré vykonalo najmenej dvadsať náletov na rebelmi ovládané mesto Busra al-Harír.

Rebelov na juhozápade Sýrie čakajú ťažké časy. Spojené štáty im oznámili, že nemôžu čakať ich vojenskú asistenciu v prípade Asadovej ofenzívy, ako informuje denník The Guardian. Washington sa pokúsil úplne otvorene povedať, že povstalci by nemali pri rozhodovaní o ďalšom postupe do svojich plánov zahŕňať prípadnú vojenskú pomoc USA. Spojené štáty sa tentoraz obmedzili na diplomatickú kritiku Asadovho postupu. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová vyhlásila, že obnovenie konfliktu zo strany Sýrie zhatí súčasné deeskalačné snahy. Dodala, že za prípadnú eskaláciu ponesie zodpovednosť aj Rusko.

Nikki Haleyová

Nikki Haleyová  Zdroj: TASR

Do Sýrie medzitým prúdia zvýšené dodávky potravín z Ruska. Polostrov Krym má teraz prebytok pšenice, ako píše server The Moscow Times. Vojnou zmietaná krajina sa preto ponúka ako vhodné odbytisko. Chlieb je pritom v Sýrii základnou potravinou. Za uplynulý rok takto do Sýrie podľa odhadov agentúry Reuters doviezli najmenej 170-tisíc ton obilnín. Sýria minulý rok v septembri podpísala s Ruskom dohodu na dodávku troch miliónov ton pšenice počas nasledujúcich troch rokov, za ktorú bude platiť pomocou úveru. Zatiaľ však nedošlo k materializácii tejto dohody.

autor: mak

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

12:51 Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

Diaľničná známka s platnosťou 365 dní by mala stáť rovnako ako tá s platnosťou na kalendárny rok. Vy…