Banskobystrický samosprávny kraj: Zvíťazili sme, oslavuje dojatý Lunter. Čaká sa na Kotlebu

4. 11. 2017 21:45

Azda najväčšiu pozornosť pútajú župné voľby v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK), kde by sa malo rozhodovať medzi súčasným županom Marianom Kotlebom a vyzývateľom Jánom Lunterom.

Banskobystrický samosprávny kraj: Zvíťazili sme, oslavuje dojatý Lunter. Čaká sa na Kotlebu
Foto: TASR
Popis: Ján Lunter prijíma gratulácie vo svojom volebnom štábe po zverejnení neoficiálnych výsledkov volieb do orgánov samosprávnych krajov

03:16 Novým predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa stane nezávislý kandidát Ján Lunter. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Lunterovi sa podarilo od občanov získať 99.169 hlasov, teda 48,53 percenta. Porazil tak doterajšieho predsedu Mariana Kotlebu, ktorý získal 47.502 hlasov, teda 23,24 percenta.

K urnám malo právo pristúpiť 526.978 voličov. Volebná účasť dosiahla 40,29 percenta.

01:32 Zvíťazili sme, vyhlásil v nedeľu krátko pred 01.00 h pred médiami Ján Lunter, ktorý bol najsilnejším vyzývateľom úradujúceho šéfa kraja Mariana Kotlebu.

Reštauračno-kaviarenským zariadením v centre Banskej Bystrice, kde čakal na rozhodujúce výsledky volieb, sa ozývalo skandovanie "Lunter, Lunter" a "nový župan". Na pódiu spolu s ním stáli kandidáti na poslancov krajského parlamentu, jeho podporovatelia, sympatizanti i synovia.

Lunter všetkým poďakoval za podporu a rovnako kandidátom na šéfa kraja Stanislavovi Mičevovi a Martinovi Klusovi, ktorí sa pred voľbami vzdali svojej kandidatúry v jeho prospech. Podľa neho Slovensku ukázali, že sa dá dohodnúť a veci sa dajú meniť.

Lunterova reakcia prišla v čase, keď už boli spočítané takmer dve tretiny volebných okrskov, v ktorých sa mu podľa údajov Štatistického úradu SR podarilo získať cez 45,6 percenta hlasov.

01:20 Marian Kotleba výrazne zaostal za jeho súperom Jánom Lunterom, ktorému sa darí udržať si prvenstvo. Lunter získal 46,53 percenta hlasov, zatiaľ čo Kotleba 24,24 percenta.

Zatiaľ je spracovaných 84,04 percenta zápisníc okrskových volebných komisií. Kotlebu od prvenstva oddeľuje vyše 33.000 hlasov voličov.

01:17„Vyzerá to, že sme vyhrali! Ďakujem všetkým voličom za obrovskú dôveru,“ vyhlásil pred jednou hodinou v noci Lunter. „Som rád, že prišli ľudia z Kodane, z Londýna a mladí ľudia zo zahraničia, ktorí sa stále pozerajú na náš domov a chcú sa vrátiť. Ja im to chcem umožniť.“

Lunter reaguje na zverejnené neoficiálne výsledky volieb, Zdroj: TASR

00:43 Ján Lunter posilnil svoju pozíciu. Po sčítaní takmer dvoch tretín volebných okrskov sa mu podarilo získať 45,61 percenta hlasov.

Marian Kotleba za ním zaostáva s 25,17 percenta hlasov. Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb predsedov samosprávnych krajov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 59,12 percenta zápisníc okrskových volebných komisií. 

00:10 Banskobystrický samosprávny kraj by mohol viesť Ján Lunter, ktorému sa od voličov podarilo zatiaľ získať 43,83 percenta hlasov. Za ním nasleduje súčasný predseda kraja Marian Kotleba, ktorý zatiaľ získal 27,02 percenta hlasov. Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb predsedov samosprávnych krajov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 23,49 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

23:35 V Banskobystrickom samosprávnom kraji vedie Ján Lunter s 37,81 percenta hlasov. Druhým je zatiaľ Marian Kotleba, ktorý od voličov predbežne získal 30,32 percenta hlasov. Na treťom mieste sa zatiaľ umiestnil Igor Kašper s 12,64 percenta hlasov. Vyplýva to z priebežných výsledkov voľby predsedov samosprávnych krajov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 6,88 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

23:17 Ján Lunter čaká na výsledky volieb v BBSK v reštauračno kaviarenskom zariadení v centre Banskej Bystrice. Okrem svojej rodiny má okolo seba svojich podporovateľov, kandidátov na poslancov krajského parlamentu a sympatizantov.

"Netrpezlivo čakáme na výsledky volieb a v tejto chvíli si užívame koniec volebnej kampane so všetkými našimi donormi a podporovateľmi v kampani, ako aj členmi tímu. Je tu zhruba 120 ľudí," konštatoval pre TASR manažér Lunterovej kampane a jeho syn Ondrej.

Ako dodal, pozvali všetkých zástupcov politických strán a hnutí, ktorí Luntera ako nezávislého kandidáta verejne podporili.

Očakáva sa príchod podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, ale i kandidátov na šéfa kraja, ktorí sa vzdali v jeho prospech, Martina Klusa a Stanislava Mičeva. Pre chvíľou sa medzi hosťami objavil aj slovenský hokejista, ktorý ho verejne podporoval, Michal Handzuš.

"Pevne verím, že bude, čo oslavovať," dodal pre TASR O. Lunter.

Pred malou chvíľou pred médiá predstúpil aj samotný kandidát Lunter.

"Otvorím dvere a vyvetrám," reagoval na otázku, čo urobí ako prvé po nástupe do funkcie predsedu BBSK a tiež, že "vyvesí vlajku Európskej únie na budovu úradu".

Voliči pricestovali aj z veľkej diaľky. Chce, aby "banskobystrická župa bola aktívna a župa, ktorá rastie".

Podľa jeho informácií z komisií v kraji bola volebná účasť v BBSK vysoká.

22:05 Úradujúci predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba čaká na výsledky volieb v kraji so svojimi ľuďmi, členmi ĽS Naše Slovensko a sympatizantmi mimo Banskej Bystrice bez prítomnosti novinárov. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík. Pôvodne sa očakávalo, že bude v sídle ĽS Naše Slovensko v Banskej Bystrici.

Novinári sa v piatok (3.11.) nedozvedeli, v ktorom banskobystrickom okrsku bude v sobotu voliť a o koľkej hodine. Ako pre TASR reagoval Uhrík, "predseda chce sobotu absolvovať bez novinárov, ďakujeme za pochopenie".

21:45 Voľby do vyšších územných celkov v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) boli pokojné. K ich narušeniu nedošlo. Volebná komisia BBSK ale riešila niekoľko prípadov, ktoré sa týkali dodržiavania volebného moratória. Polícia mala zase na stole niekoľko podnetov, medzi nimi aj prípad podozrenia z volebnej korupcie.

Podľa zistení TASR bola v obciach samosprávneho kraja vyššia účasť ako v mestách. V dedinách mali prevahu starší voliči. Všeobecne ale oslovení členovia okrskových komisií uvádzali vo večerných hodinách o niečo vyššiu účasť ako pri ostatných krajských voľbách, kedy účasť voličov dosiahla necelých 25 percent.

Kandidáti na župana v BBSK

  • Miroslav Gálik (55), Národ a Spravodlivosť – naša strana, pedagóg, Zvolen
  • Pavel Greksa (60), NEKA, starosta, Mýtna
  • Martin Juhaniak (34), NEKA, prednosta MsÚ, Brezno
  • Igor Kašper (37), NEKA, ekonóm, mestský poslanec, Banská Bystrica
  • Marian Kotleba (40), Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, predseda BBSK, Banská Bystrica
  • Ján Lunter (66), NEKA, podnikateľ, Banská Bystrica
  • Alena Pivovarčiová (59), Nový parlament, muzeologička, Tisovec
  • Jozef Sásik (59), Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku, znalec – lesníctvo, Banská Bystrica
  • Milan Urbáni (73), Strana moderného Slovenska, lekár, Banská Bystrica

V Banskobystrickom samosprávnom kraji kandiduje 383 osôb na 49 poslaneckých kresiel v zastupiteľstve. Toľko ich figuruje v zoznamoch zaregistrovaných kandidátov pre 13 obvodov BBSK.

Kraj je viac-menej rozdelený na dva voličské tábory. Jeden podporuje súčasného župana a lídra parlamentnej strany ĽSNS Mariana Kotlebu, druhá skupina „drukuje“ podnikateľovi Jánovi Lunterovi.

Najmladším kandidátom na župana je 34-ročný Martin Juhaniak, naopak, najstarším je skúsený politický matador Milan Urbáni (70 rokov).

Okrem okteta mužských kandidátov sa o post banskobystrického župana uchádza aj jedna žena, menovite muzeologička Alena Pivovarčiová. 

Autor: TASR, mr

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Veľké dusno okolo generála Pavla: Novinár vypustil na verejnosť, čo vraj robil za komunistov. A generál buchol po stole

0:03 Veľké dusno okolo generála Pavla: Novinár vypustil na verejnosť, čo vraj robil za komunistov. A generál buchol po stole

Server Echo24.cz si posvietil na komunistickú minulosť generála Petra Pavla. Ukazuje sa vraj, že Pav…