Banáš o Dubčekovi: Slovenská študentka si ho pomýlila so slovom čekovať. A toto spisovateľ odkazuje učiteľom

23. 11. 2016 6:00

Jozef Banáš vo svojom komentári pre Aktuálne.sk nazval november Dubčekovým mesiacom. Odkazuje tak na politika a komunistického štátnika, ktorý sa v očiach niektorých ľudí stal doslova legendou. Narodil sa 27. novembra 1921 a zomrel 11. novembra v roku 1992.

Banáš o Dubčekovi: Slovenská študentka si ho pomýlila so slovom čekovať. A toto spisovateľ odkazuje učiteľom
Foto: pk
Popis: Jozef Banáš.

Spisovateľ Banáš vo svojom čerstvom texte spomína na jednu z osobností a tvárí Pražskej jari Alexandra Dubčeka. Podľa neho ide o osobnosť medzinárodného formátu, na ktorú z určitých dôvodov Slováci zanevreli. „Keď som v roku 1990 na gréckom ostrove Ithaka povedal staručkému pastierovi kôz, že som z Československa, rozžiarili sa mu oči a povedal jediné slovo: Dubček,'spomína expolitik.

Banáš je okrem iného aj autorom knihy, ktorá sa touto osobnosťou slovenských dejín zaoberá. „Počas besied v šestnástich štátoch o mojom románe Zastavte Dubčeka!som si uvedomil, aké skvelé meno nám Slovákom tento muž vo svete robí. V júni 2011 som mal česť prednášať v Kodani na pôde Dánskej kráľovskej spoločnosti pre zahraničnú politiku o Dubčekovi, prednášatelia z krajín V4 hovorili o Geremekovi, Dienstbierovi a Antallovi. Bez diskusie, najväčší záujem bol o Dubčeka. Poslucháči, zväčša z mojej generácie, s pohnutím spomínali na Pražskú jar a na nádej, ktorú aj im priniesla,“ píše Banáš.

Opačnú skúsenosť má so slovenským publikom, obzvlášť žiakmi škôl. „Keď som sa študentov spýtal, čo vedia o Dubčekovi, 95 percent z nich netušili, kto to je. Istá mladá dáma sa ma dokonca spýtala, či je to od slova čekovať... Veru tak, učitelia sa sťažujú, že majú malé platy, a ja sa – v tomto prípade tých, ktorí učia dejepis, pýtam – za čo ich chcú?“ upozorňuje expolitik.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Nerozumiem ultimatívnemu správaniu UNAS, na stole majú férovú ponuku

15:33 Pellegrini: Nerozumiem ultimatívnemu správaniu UNAS, na stole majú férovú ponuku

Premiér Peter Pellegrini nerozumie ultimatívnemu správaniu sa zástupcov Únie autodopravcov Slovenska…