Banáš na rovinu: Americká pažravosť vyčerpá ich zdroje. A treba ich hľadať tam, kde ešte sú. Napríklad v Rusku

1. 11. 2016 8:01

Keď sa stane prezidentkou USA Hillary Clintonová, situácia v Pobaltí sa prudko zhorší podľa ukrajinského scenára, myslí si Jozef Banáš. Jedným dychom však dopĺňa, že v prípade konfliktu ktoréhokoľvek pobaltského štátu (Litva, Lotyšsko, Estónsko) s Ruskom „to už bude iná káva ako na Ukrajine“. Spomína aj príklady malých „iskierok“, ktoré sa môžu premeniť na otvorený konflikt.

Banáš na rovinu: Americká pažravosť vyčerpá ich zdroje. A treba ich hľadať tam, kde ešte sú. Napríklad v Rusku
Foto: SITA
Popis: Jozef Banáš

Banáš vo svojom najnovšom komentári pre aktuálne.sk dáva prezidentské voľby v Spojených štátoch do kontextu s vývojom situácie v Pobaltí. To považuje za východiskový bod do Arktídy. „Keď vezmeme do úvahy skutočnosť, že USA so svojimi necelými piatimi percentami obyvateľov sveta spotrebúva takmer 50 percent svetových zdrojov, je jasné, že pri tejto pažravosti sa zdroje dostupné Spojeným štátom vyčerpávajú a treba ich hľadať tam, kde ešte sú. Napríklad v Rusku a v Arktíde.“

V ruskom arktickom regióne je podľa Banáša asi 80 % dosiaľ objavených severných ropných ložísk, ale sú tam aj ďalšie dôležité suroviny ako urán, zlato, meď či diamanty. A preto, ak by USA poškodili ruský arktický región, „položia Rusko na kolená“, predpovedá známy publicista. Rusi sa vraj na eskalovanie napätia pripravujú.

„Do Kaliningradsekj oblasti, ktorá je v obkľúčení NATO, presúvajú raketový systém Iskander, schopný niesť jadrové hlavice. Obrovský radar Voronež, ktorý je v oblasti umiestnený, je schopný monitorovať ciele do vzdialenosti 6 000 kilometrov, a preto ho Rusi chránia najnovšími protileteckými systémami S – 300 a S - 400.“

Ukrajina ako test

Banáš tvrdí, že USA si už odskúšali na Ukrajine, ako vyvolať napätie, pričom vsadili na národnostnú kartu. Navyše pripomína, že najmä v Lotyšsku, Estónsku, ale aj v Litve žije silná ruská komunita, ktorá môže byť „omnoho väčšou rozbuškou, akou boli a sú Rusi na Ukrajine“.

Bývalý poslanec spomína, že aj malá iskierka v takomto prostredí môže spôsobiť konflikt. „Na radnici v Rige napríklad poskytujú informácie vo viacerých európskych jazykoch okrem ruštiny, hoci Rusi tvoria päťdesiat percent obyvateľov Rigy. Vraj preto, lebo ruština nie je oficiálnym jazykom Lotyšska ani Európskej únie.“

A pridáva aj ďalšie príklady: napríklad v Lotyšsku a Estónsku môžu získať občianstvo iba osoby, ktoré úspešne spravia jazykovú skúšku predpísanú tamojšími úradmi – v dôsledku toho je asi polovica ruskej menšiny bez vlasti. V komunálnych voľbách v Rige tak mohli napríklad voliť Lotyši zo všetkých európskych krajín, ale nie Rusi, ktorí sa v Rige narodili a žijú tam. Banáš tiež spomína mediálne vyvolávanie obrazu Ruska ako krajiny, ktorá ohrozuje Pobaltie a nazýva ho „tradičnou bruselsko-berlínskou mediálnou predohrou k zvyšovaniu napätia“, pričom si pomáha citátom nemeckého periodika Frankfurter Allgemeine Zeitung a jeho komentárom k situácii v Pobaltí: „Strach pred ruskou bleskovou vojnou (Blitzkrieg).“

Wall Street a zbrojárska lobby nedovolia víťazstvo Trumpa

Banáš nazýva Hillary Clintonovú overenou „mienkotvorkyňou“ a predpokladá jej víťazstvo v amerických prezidentských voľbách, keďže podľa neho Wall Street ani zbrojárska lobby jej protikandidátovi Donaldovi Trumpovi víťazstvo neumožnia, lebo „mať na čele štátu muža, ktorý hlása dialóg s Ruskom, rozpustenie NATO a uvoľnenie napätia je neprípustné. Bez napätia a lokálnych vojen kšeft so zbraňami nefunguje“.

Clintonovej víťazstvo však môže prudko zhoršiť situáciu v Pobaltí a potom sa podľa Banáša môže stať toto: „Litvu, Lotyšsko a Estónsko ako členov NATO budú USA nepochybne pripravené brániť do posledného estónskeho, lotyšského, litovského, poľského, nemeckého, kanadského, českého, maďarského, chorvátskeho, ale aj slovenského vojaka, keďže, ako hrdo ohlásil pán Gajdoš, vyšle Slovensko na budúci rok do oblasti 150 vojakov, hoci len „v rámci výcvikovej misie krajín V4“.

Na záver Banáš ironicky dopĺňa, že ak sa pobaltské krajiny či Poľsko spoliehajú „na zaručenú pomoc Západu“, naši a českí vojaci im počas cvičenia budú môcť porozprávať trocha o Mníchovskej zrade.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB

Ďalšie články z rubriky

NAKA zobrala riaditeľa popradskej nemocnice. Zásahy polície na východe aj západe. Dôvod? Korupcia

14:20 NAKA zobrala riaditeľa popradskej nemocnice. Zásahy polície na východe aj západe. Dôvod? Korupcia

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zasahuje v popradskej nemocnici a na ďalších miestach na Slovensk…