Banáš: V politike má šancu ten, kto nemá názor. Merkelová nezachraňuje Európsku úniu, ale nemecké banky

5. 6. 2016 12:00

Spisovateľ Jozef Banáš sa rozhovoril o svojej korešpondencii s Merkelovou a pomeroch v slovenskom aj európskom parlamente. Merkelová podľa neho nezachraňuje Nemecko ani Európu, ale nemecké banky. Utečenci k nám vraj ani chodiť nechcú.

Banáš: V politike má šancu ten, kto nemá názor. Merkelová nezachraňuje Európsku úniu, ale nemecké banky
Foto: pk
Popis: Jozef Banáš.
reklama

„V politike má šancu ten, kto nemá názor. To som si aj ja odskúšal. Akonáhle začnete v politike prejavovať svoju osobnosť – končíte,“ vyhlásil Jozef Banáš v rozhovore pre Čas.sk. Podľa jeho názoru to, že poslanci majú v parlamente nejakú moc, je iba zdanie, lebo sú len súčasťou riadenej mašinérie. „Keď prepukla kauza Gorila, bol som jeden z tých nezávislých, ktorí boli absolútne čistí. Tá kauza by sa mala nekompromisne vyšetriť!“ hovorí spisovateľ.

Jozef Banáš spomína aj nedávno zosnulého kňaza Antona Srholca, ktorému pomáhal. Banáš, ktorý bol svojho času poslancom za SDKÚ, si totiž svoju kanceláriu otvoril v Srholcovom domove pre bezdomovcov. „Dva­dsaťsedemtisíc korún mesačne, ktoré sa vtedy dávali za kanceláriu, išlo tým chudákom bez domova. Keď som končil, oslovil som viacerých poslancov vrátane Dzurindu, aby pomohli Srholcovi, ktorý im chodil dokonca na mítingy,“ hovorí bývalý politik a dodáva, že jediná, ktorá mala úmysel pomôcť, bola Iveta Radičová.

Jozef Banáš pripomenul, že nedávno napísal kritický list nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ktorý zverejnili aj ParlamentnéListy.sk. „Veľmi tvrdo som ju kritizoval za migračnú politiku, list v zahraničí aj u nás vyvolal veľký ohlas,“ hovorí spisovateľ a spomína, ako mu kancelárka v minulosti poslala ďakovný list za jeho knihu Zóna nadšenia, ktorá mala úspech aj v Nemecku. „Ja som jej tentoraz poslal oneskorenú odpoveď, no veľvyslanec mi odkázal, že takéto listy Merkelovej posielať nebude, tak som ho zverejnil na internete,“ hovorí Banáš a veľvyslanca nazýva „úradníčkom, ktorý sa trasie o svoje miesto“. Migračný problém majú podľa neho na svedomí aj takíto štátni zamestnanci, ktorí majú na starosti informovať svojich šéfov o situácii. „ A tí svojim nadriadeným dodávajú len informácie, o ktorých vedia, že by ich chceli počuť,“ myslí si Banáš.

Bývalému poslancovi sa nepáči ani sankcionovanie Slovenska Bruselom za neprijatých utečencov. „Ľudia, ktorí v Bruseli predkladajú idiotské návrhy o povinných kvótach či sankciách, netušia, aký je reálny život u nás,“ vysvetľuje Banáš a poukazuje na zlú finančnú situáciu dôchodcov. Podľa neho bruselskí úradníci, ktorí majú na starosti Slovensko, nepatria k tým najlepším. „Každá krajina si ponecháva doma tých lepších a do Bruselu posiela „béčka“, ktoré nás chcú riadiť - veď je to komické,“ hovorí Banáš. Podľa neho sa europoslanci prioritne snažia udržať si svoje dobre platené miesta.

„To nie je ani tak o tom, že my nechceme utečencov, ale skôr o tom, že utečenci sem nechcú ísť. A Merkelová dnes nezachraňuje Európu ani Nemecko, zachraňuje nemecké banky. To je podstata problému, preto sa tak správa, pre nás nezrozumiteľne,“ dodáva spisovateľ.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: lb
reklama

Ďalšie články z rubriky

Matovič: Núdzový stav sa predčasne rušiť nebude!

17:10 Matovič: Núdzový stav sa predčasne rušiť nebude!

Skôr ako po 90 dňoch sa núdzový stav rušiť nebude. Po rokovaní ústredného krízového štábu to uviedol…