Babišovo impérium čerpá na Slovensku viac ako štyri milióny eur agrodotácií

9. 8. 2017 8:30

Osoba Andreja Babiša bude predovšetkým v Česku v najbližších týždňoch čoraz viac na mediálnom výslní. A to či už v pozitívnom, alebo v negatívnom kontexte.

Babišovo impérium čerpá na Slovensku viac ako štyri milióny eur agrodotácií
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

Hlavným dôvodom spomenutých zvýšených mediálnych výstupov sú parlamentné voľby, ktoré sa budú v susednej Českej republike konať v októbri, pričom slovenský rodák je aktuálne najpopulárnejším politikom v krajine a patrí teda, logicky, medzi najväčších favoritov.

Babiš je, samozrejme, nielen ľudsky, ale aj podnikateľsky výrazne spätý aj so Slovenskom, pričom pod Tatrami má dlhodobo výrazné podnikateľské aktivity.

Protischránkový register

Na Babišovo podnikanie si tento týždeň posvietil denník Sme, v článku sa zamieriava na eurodotácie pre Babišove poľnohospodárske družstvá. 

Ako píše denník, hoci oligarcha tvrdí, že formálne už nemá so svojím koncernom Agrofert nič spoločné, nie je to celkom pravda. Na Slovensku totiž funguje tzv. protischránkový register, do ktorého musel (nielen) Babiš priznať vlastníctvo družstiev.

Celkovo nahlásil Babiš 31 firiem, ktoré obchodujú so štátom.

Samotný register fungujúci od  februára 2017 presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Toto opatrenie zaviedlo prísnejšie pravidlá  pre firmy a koncerny, čo by malo viesť k väčšej transparentnosti. 

Babiš priznal, že na Slovensku vlastní osem poľnohospodárskych družstiev. Štyri v Trenčianskom kraji a po dve v Nitrianskom a Trnavskom kraji.

„V roku 2015 dostali Babišove družstvá agrodotácie za 4,2 milióna eur, vlani to bolo o stotisíc eur viac,“ píše denník Sme.

Šikovné manévre

Najväčšie tržby za vlaňajší rok zaznamenalo PD Okoč-Sokolec (3,4 milióna eur), najväčšie dotácie dostalo PD Bátovce (966-tisíc eur).

Už v minulosti Protimonopolný úrad zakázal Babišovi niektoré transakcie, aj tak však našiel spôsob, ako dané zákazy obísť.

„Prvú bratislavskú pekárenskú a žilinskú pekáreň Peza v roku 2014 ovládol okľukou cez svojich advokátov,“ spomína sa v článku.  

Dravý v biznise, dravý v politike. To je Andrej Babiš. Zdroj: Facebook/Forbes Slovensko

Po tom, ako v Česku schválil tamojší parlament sprísnený zákon o konflikte záujmov, založil Babiš dva zverenecké fondy, kam vložil celé svoje podnikateľské impérium.

„Išlo len o formálnu zmenu, pretože podľa zákona proti praniu špinavých peňazí má aj zverenecký fond akéhosi majiteľa a je ním osoba, ktorej fond vypláca peniaze. V prípade Babišových fondov je to sám Babiš,“ píše sa v závere spomenutého článku.   

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu.  Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

0:03 Harabin je zástanca toho najhoršieho zločineckého prúdu. Sú za ním veľmi temné sily. Bojím sa jeho úspechu, konštatuje Baránik

ROZHOVOR Štefan Harabin neukázal, v čom je môj návrh zákazu pre sudcov kandidovať vo voľbách protiús…