Babiš vytrvalo hľadá podporu pre svoju menšinovú vládu. Ľudovci aj občianski demokrati mu povedali razantné nie

19. 12. 2017 14:55

Po tom, ako nová česká vláda v pondelok predstavila svoje programové vyhlásenie, spustil v utorok český premiér Andrej Babiš rokovania s ostatnými politickými subjektmi, v rámci ktorých hľadá podporu pre svoju menšinovú vládu. Občianskych demokratov ani ľudovcov Babiš podľa spravodajského servera televízie NOVA nepresvedčil.

Babiš vytrvalo hľadá podporu pre svoju menšinovú vládu. Ľudovci aj občianski demokrati mu povedali razantné nie
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

Babiš sa v utorok ako s prvou stretol s ODS. Strana mu zopakovala, že jednofarebnú menšinovú vládu hnutia ANO nepodporí. Zo stretnutia so zástupcami KDU-ČSL odchádzal Babiš nespokojný.

Ľudovci na rozdiel od OSD trvajú na tom, že nepodporia žiadnu vládu, v ktorej by bol Babiš.

"Myslím si, že sa vo všetkom líšime. KDU-ČSL má stále rovnaké stanovisko, ich predstava je, hlavne aby vo vláde nebol Babiš," povedal premiér po rokovaní novinárom.

Debata o navrhnutom programovom vyhlásení menšinovej vlády sa podľa neho vôbec nekonala. "Tam je zásadne iný názor na to, aká má byť vláda a kto v nej má sedieť," povedal. Zopakoval tiež, že nechce vládnuť s KSČM a s hnutím SPD.

To, že bude musieť Babiš hľadať podporu inde, potvrdil po rokovaní s ANO aj predseda ODS Peter Fiala. ODS podľa neho menšinovú vládu nepodporí z troch dôvodov. "Sme presvedčení, že sme nedostali mandát našich voličov, aby sme podporovali vládu hnutia ANO," povedal Fiala po rokovaní na krátkom brífingu s Babišom. Menšinová vláda je podľa nich možnosťou poslednou, a nie prvou. Strana tiež nesúhlasí ani s niektorými bodmi programu vlády.

V stredu má český premiér na programe rokovania so zástupcami ČSSD, STAN i komunistov. Vo štvrtok bude Babiš rokovať s Pirátmi, SPD a TOP 09, doplnil spravodajský portál Novinky.cz.

Česká novovzniknutá vláda v 30-stranovom dokumente sľubuje napríklad dôchodkovú reformu, zrušenie superhrubej mzdy či zníženie sadzby z hrubej mzdy na 19 percent.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…