Babiš po stretnutí so Zemanom predstúpil pred kamery: Budúci týždeň budem poverený rokovaním o novej vláde

24. 10. 2017 11:13

Prezident Českej republiky Miloš Zeman poverí budúci týždeň predsedu hnutia ANO Andreja Babiša rokovaním o novej vláde. Babiš to povedal po stretnutí so Zemanom na zámku v Lánoch. Rokovania budú podľa Babiša trvať tak dlho, než bude zvolené nové vedenie Poslaneckej snemovne. Vo chvíli, keď bude mať dolná komora parlamentu vedenie, očakáva Babiš, že bude poverený zostavením vlády.

Babiš po stretnutí so Zemanom predstúpil pred kamery: Budúci týždeň budem poverený rokovaním o novej vláde
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

„Pán prezident ma informoval, že splní svoj sľub a že budúci týždeň ma poverí rokovaním o novej vláde Českej republiky, a to dovtedy, než budú zvolené nové orgány – to znamená vedenie Poslaneckej snemovne,“ povedal Babiš po stretnutí, ktoré trvalo vyše hodiny. Prvé zasadnutie novej Poslaneckej snemovne chce Zeman zvolať v najneskoršom termíne, ktorý mu umožňuje česká ústava, teda na pondelok 20. novembra. Práve na tejto schôdzi sa bude hlasovať o ustanovení orgánov dolnej komory parlamentu. „Ak tie orgány a vedenie Poslaneckej snemovne bude zvolené, tak následne ma (prezident) poverí rokovaním o zostavení novej českej vlády,“ dodal Babiš.

Babiš novinárom tiež povedal, že Zeman mu nedal žiadne odporúčania, ktoré by sa týkali zostavenia budúcej vládnej koalície. Naznačil však, že by sa mu páčila koalícia s občianskymi demokratmi. „S ODS máme 103 mandátov. Z tých skúseností, ktoré som získal vo vláde, čím menej partnerov, tým je to lepšie,“ podotkol Babiš. Zopakoval aj predchádzajúce stanovisko, že nechce v kabinete KSČM a SPD.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Podstatné je podľa Babiša, aby kabinet fungoval ako jeden tím. Ministri podľa neho nemusia byť členovia ANO, dokáže si predstaviť kabinet zložený z odborníkov.

Zeman už predtým avizoval, že dodrží predvolebný sľub a Babiša poverí zostavením vlády. O inom mene by uvažoval len v prípade, že by sa Babiš nechcel stať predsedom vlády. To by však česká hlava štátu považovala za chybu.

Celý text si môžete prečítať TU.

autor: dah

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…