Babiš má veľký problém: Správu OLAF-u o Čapím hnízde

11. 1. 2018 21:10

Český preklad kompletnej, takmer 50-stranovej správy Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktorá sa zaoberá dotáciou na farmu Čapí hnízdo, zverejnili vo štvrtok české Hospodářske noviny a server Aktuálně.cz.

Babiš má veľký problém: Správu OLAF-u o Čapím hnízde
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

Vyšetrovatelia v nej dospeli k záveru, že na spoločnosť Agrofert a príjemcu dotácie možno pozerať ako na "prepojené" podniky. Žiadateľ o dotáciu pritom podľa vyšetrovateľov poskytol Regionálnemu operačnému programu Stredné Čechy nepravdivé údaje a ďalšie dôležité informácie zatajil, informoval server iDNES.cz.

Správa potvrdzuje už známe závery z vyšetrovania dotácie pre Čapí hnízdo, v súvislosti s ktorou boli českou políciou obvinení Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (obaja z hnutia ANO).

V jej zhrnutí európski vyšetrovatelia píšu, že pre rodinné väzby medzi vlastníkmi Agrofertu a farmy Čapí hnízdo nemožno na oba tieto subjekty pozerať ako na ekonomicky nezávislé. Závery správy potvrdzujú, že i samotná žiadosť o dotáciu bola problematická.

Vyšetrovatelia ďalej v správe upozorňujú, že "v súlade s platnými právnymi predpismi je teda Európska komisia oprávnená takémuto príjemcovi odmietnuť poskytnutie finančnej podpory".

Na základe zistených skutočností sa OLAF domnieva, že "príprava a realizácia projektu boli ovplyvnené početnými porušeniami národnej i únijnej legislatívy".

Celú správu úrady zverejniť odmietli, pričom české ministerstvo financií zverejnilo zo správy len tri odseky. Úrady sa vo svojom rozhodnutí odvolávali na odporúčanie štátneho zastupiteľstva, ktoré sa vyslovilo proti zverejneniu, keďže to by podľa neho negatívne ovplyvnilo trestné konanie.

Správa OLAF-u k farme Čapí hnízdo prišla do Českej republiky krátko po Vianociach a stala sa súčasťou vyšetrovacieho spisu možného dotačného podvodu. Česká polícia obvinila Babiša, prvého podpredsedu Babišovho hnutia ANO Jaroslava Faltýnka, členov Babišovej rodiny i jeho bývalých manažérov z toho, že neoprávnene čerpali na farmu dotácie z Európskej únie. Polícia žiada o vydanie Babiša s Faltýnkom na stíhanie. Rozhodovať o tom bude česká Poslanecká snemovňa, ktorej mandátový a imunitný výbor odročil v utorok rokovanie o ich prípadnom vydaní na budúci týždeň.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…