Babiš láka ODS, tá je možno nalomená. Nastupuje Okamura, drží vraj Zemana v hrsti a má nápady

24. 10. 2017 16:30

Stotri hlasov by mohla mať prípadná koalícia dvoch najúspešnejších strán skončených sa volieb do Poslaneckej snemovne – hnutia ANO Andreja Babiša a ODS pod vedením predsedu Petra Fialu. Babiš o ODS stojí a netají sa tým. Zato Fiala o tom nechce ani počuť. Situáciu rozoberá utorková MF Dnes.

Babiš láka ODS, tá je možno nalomená. Nastupuje Okamura, drží vraj Zemana v hrsti a má nápady
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš
reklama

ODS zažíva vnútorný rozkol. Najviac preferenčných hlasov totiž získal Václav Klaus mladší, ktorý otvorene pred voľbami hovoril, že koalícia s ANO by bola logická. Aj napriek svojmu úspechu však v strane ochutnáva nezáujem.

S ODS by si pritom Andrej Babiš koalíciu dokázal predstaviť, čo v pondelok po stretnutí s českým prezidentom Milošom Zemanom v Lánoch zopakoval. „Čím menej partnerov, tým lepšie,“ hovorí k možnej koalícii s občianskymi demokratmi. Predseda ODS Petr Fiala však akúkoľvek koalíciu s Babišom odmieta a vylučuje aj podporu menšinovej vlády. O tú však veľmi nestojí ani samotný Babiš.

Petr Fiala

Petr Fiala. Zdroj: Hans Štembera

Ale niektorí občianski demokrati sa vraj spoliehajú na to, že rokovanie o koalícii bude dlhé a ANO pristúpi na krvavé kompromisy. „ODS možno za dva – tri mesiace mentálne do štádia koalície dospeje,“ uviedol zdroj z vedenia strany. Jasnejšie to možno bude po stretnutí ODS s ANO, ktoré by sa malo konať dnes.

Do situácie potom môže výrazne zasiahnuť šéf SPD Tomio Okamura, ktorý môže obchodovať s prezidentom, hnutím ANO aj koalíciou antibabišovských strán. Miloša Zemana totiž drží v šachu tým, že do 7. novembra možno podať kandidátku pre prezidentské voľby. Okamurov subjekt má potrebných 22 poslancov, ktorí by mu stačili na poslaneckú podporu. Zemanovi by určite Okamurovou kandidatúrou pribudol silný konkurent. A ako uvádzajú Lidové noviny, Okamura výmenou za svoju nekandidatúru chce, aby s ním Zeman počítal v rokovaniach o novej vláde; záujem má vraj o rezort zahraničia, školstva, dopravy či spravodlivosti.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: Daniela Černá

Andrej Babiš síce s Okamurom koalíciu vylučuje, ale šéf SPD by mohol podporiť prípadnú menšinovú vládu ANO. V tom prípade by Okamura kládol dôraz na post vo vedení Poslaneckej snemovne. A záujem má predovšetkým o zákaz propagácie islamu. Okamura však nehodlá zľaviť ani zo svojich iných programových zásad, v ktorých hovorí o referende o EÚ alebo o zoštátnení Českej televízie a Českého rozhlasu.

V prípade, že by sa Okamura rozhodol podporiť antibabišovské strany, by mohli jeho straníci pomôcť schváliť ustanovujúcu schôdzu Poslaneckej snemovne a hlasovať za opätovné vydanie Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka, o ktorom sa zrejme bude v blízkom čase hlasovať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…