Babiš je pripravený zastupovať Slovensko na samite Únie. Ak to bude potrebné

21.3.2018 15:40

Český premiér v demisii Andrej Babiš je pripravený zastupovať Slovenskú republiku na nadchádzajúcom dvojdňovom samite EÚ v Bruseli, ak česká strana dostane oficiálnu žiadosť zo Slovenska. Pre TASR to v stredu uviedol český veľvyslanec pri Európskej únii Martin Povejšil.

Babiš je pripravený zastupovať Slovensko na samite Únie. Ak to bude potrebné
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš a Robert Fico

Veľvyslanec zdôraznil, že táto otázka sa týka tých, ktorí "komunikujú medzi Bratislavou a Prahou". "Ale ja nemám najmenšie pochybnosti o tom, že ak by sa Slovensko obrátilo na Českú republiku, tak Česká republika veľmi ochotne tú rolu prijme," skonštatoval Povejšil.

Nešlo by o prvý prípad vzájomného zastupovania na vrcholnom stretnutí lídrov EÚ. Robert Fico v marci 2017 zastúpil bývalého predsedu českej vlády, ktorý dvojdňový samit nedokončil pre snem ČSSD v Brne. Fico vtedy zastúpil Sobotku v druhý, neformálny deň summitu, keď sa už neprijímajú žiadne závery.

V prípade, ak prezident SR Andrej Kiska vymenuje do štvrtka novú vládu na čele s Petrom Pellegrinim (Smer-SD), na samite EÚ nás bude reprezentovať on. Pokiaľ sa tak nestane, v hre je aj možnosť, že Slovensko nebude mať na samite premiéra a môže sa nechať zastupovať iným štátom, napríklad Českou republikou.

Dvojdňový samit Európskej rady, ktorý sa začne v Bruseli vo štvrtok (22.3.), bude mať primárne ekonomický charakter. Hlavy štátov a predsedovia vlád členských krajín budú okrem iného diskutovať aj o útoku za pomoci nervového plynu v Salisbury, o vzťahoch s Tureckom či digitálnom zdaňovaní. V piatok, v druhý deň samitu, bude 27 lídrov (bez britskej premiérky) diskutovať o brexite a v ešte užšom formáte 19 lídrov eurozóny o zmenách, pred ktorými stojí spoločná menová únia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…