Babiš a Okamura to zlátajú dohromady, bude to ako v roku 1948. Budeme musieť hľadať podporu v zahraničí, myslí si známy komentátor

23. 10. 2017 12:25

Komentátor Jiří X. Doležal považuje víťazstvo šéfa hnutia ANO Andreja Babiša vo voľbách do Poslaneckej snemovne za symbol toho, že si národ zvolil neslobodu. Píše to vo svojom komentári pre server Reflex.

Babiš a Okamura to zlátajú dohromady, bude to ako v roku 1948. Budeme musieť hľadať podporu v zahraničí, myslí si známy komentátor
Foto: Hans Štembera
Popis: Jiří X. Doležal
reklama

Ako na úvod Doležal konštatuje, antisystémové strany dostali viac ako polovicu hlasov voličov. „Víťazom volieb sa stáva antidemokratické hnutie agenta ŠtB, usvedčeného klamára, manipulátora a zlodeja, ktorý ukradol päťdesiat európskych miliónov. Výsledky volieb jednoznačne ukázali, že český národ si demokraciu nepraje a nezaslúži,“ uviedol Doležal s tým, že Česi masovo zvolili tých najväčších lumpov, ktorí kandidovali.

„Vo voľbách nad pravdou a láskou zvíťazila lož s nenávisťou. Tieto voľby sú prvým krokom k značnému okliešteniu demokracie a občianskych slobôd,“ pokračoval Doležal. Občan, ktorý je skutočný demokrat, vraj musí tieto výsledky volieb pretrpieť. „Ľud rozhodol a my sa môžeme len dohadovať, kam to strašné volebné rozhodnutie povedie. Bohužiaľ, máme v histórii už jeden podobný event. A tak možno pomerne ľahko odhadnúť, čo sa bude diať ďalej,“ podotkol varovne Doležal.

Následne sa zmieňuje o parlamentných voľbách v roku 1946, keď rovnako ako teraz hnutie ANO drvivo zvíťazili komunisti. Podľa Doležala sa otvorili dvere ku komunistickému puču o dva roky neskôr, keď na dlhých 40 rokov v Československu zanikla demokracia.

„Dnešný výsledok je výsledku z roku 1946 až nápadne podobný. Opäť, rovnako ako v ’46, zvíťazila plne nedemokratická, protisystémová strana a hneď za ňou je ešte navyše iná antisystémová strana – Tomiovi xenofóbovia. Historická skúsenosť ukazuje, že aj napriek predvolebným výkrikom k sebe nájdu Okamura s Babišom cestu a nejako tú vládu dohromady zlátajú,“ dodal Doležal s obavami, že návrhy na zmeny ústavy a obmedzenia ústavou garantovaných slobôd prídu čo nevidieť.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: Daniela Černá

„A nezmení na tom nič ani to, keď sa Okamura s Babišom nedohodnú – vplyv ANO bude taký veľký, že na protidemokratických zmenách môže zapracovať aj bez Tomia. Dvadsaťšesť rokov po revolúcii tak otvára náruč iná totalita – totalita eštebáckeho oligarchu, ktorá bude k individuálnym slobodám rovnako ,citlivá‘, ako bola totalita komunistov,“ varoval Doležal.

Na záver podotkol, že ľudia by mali aj naďalej upozorňovať na porušovanie slobôd a čo najhlasnejšie o nich kričať. „Tak silno, aby aj napriek špuntu, ktorým sa bude Babiš pokúšať médiám zapchať hubu, bol v zahraničí počuť protest proti erózii demokracie,“ uviedol Doležal s tým, že na každý faul moci treba rovnako ako za boľševika upozorňovať v zahraničí.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

„Demokraticky zmýšľajúci občania budú musieť hľadať pomoc v cudzine a aj v cudzine vyvolávať diskusie o tom, nakoľko sú zmeny v ČR protidemokratické. Keď bude ten krik dostatočne silný, môžeme dosiahnuť aspoň to, že nedôjde k puču ako v ’48 a že ešte niekedy nejaké voľby budú. A že v nich – ak teda naozaj budú, ak si ich nenecháme ukradnúť – bude podpora antidemokratických síl menšia. Že sa národ po štyroch rokoch ničím neobmedzeného kraľovania Hrabiša, ktoré nastávajú, prebudí a vyženie ho. Máme na to štyri roky,“ uzavrel.

Celý text si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

23:59 Únia nezlyhala. Štáty jej nič nepovedali, ozvalo sa na Sezname

V súvislosti s koronakrízou sa často ozýva názor, že Európska únia zlyhala, napríklad od českého pre…