Babiš: Nechcem euro

5.3.2019 12:30

Český premiér Andrej Babiš (ANO) sa vo svojom komentári pre utorkovú MF Dnes rozpísal, prečo nechce euro. Ako uvádza, zavedenie spoločnej európskej meny v Česku by podľa jeho slov nebolo správne. A nehovorí to vraj preto, že by mal averziu k Európskej únii.

Babiš: Nechcem euro
Foto: TASR
Popis: Andrej Babiš

„Projekt EÚ považujem za správny krok a jej pôvodné štyri základné slobody – voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu pokladám za skvelú myšlienku. Som presvedčený, že sú základom nielen ekonomickej stability, ale do určitej miery aj bezpečnostnou poistkou starého kontinentu,“ poznamenal Babiš a dodal, že to však neznamená, že Česko prijme všetky úniové nápady, navyše bez serióznej analýzy dôsledkov. A v tej chvíli prešiel práve k euru.

„Zaujala ma analýza nemeckého Centra pre európsku politiku, ktoré dlhodobo skúma a vyhodnocuje kroky EÚ. V empirickej štúdii predkladá zaujímavé porovnanie toho, aký vysoký HDP na obyvateľa v konkrétnej krajine eurozóny by bol, keby sa euro nezaviedlo.

Hoci sa v minulosti uskutočnili štúdie, z ktorých vyplýva, že euro podporuje obchod medzi krajinami eurozóny, nie je úplne jednoznačné, ktoré krajiny od jeho zavedenia jednoznačne získali a ktoré stratili,“ uviedol s tým, že nevýhody zavedenia eura vyplývajúce z toho, že krajiny eurozóny už nemôžu devalvovať svoje meny, zostávajú nezúčtované.

Následne si všíma, ako suverénne najviac od zavedenia eura získalo Nemecko, kladný účet potom ešte vyšiel pre Holandsko, ale vo väčšine ostatných analyzovaných krajín viedlo euro k poklesu prosperity. „Je zrejmé, že zavádzanie eura prebiehalo v minulosti unáhlene. Únia v určitej fáze stratila sebakontrolu a pre rast prestala akceptovať základné ekonomické pravidlá a kritériá pre vstup do eurozóny, ktoré si predtým sama nastavila,“ podotkol Babiš.

„Keby sa euro zavádzalo obozretnejšie a na základe jasných pravidiel a reálnych výsledkov jednotlivých krajín, mohli sme byť ako jedna z prosperujúcich krajín Únie výrazne bližšie jeho zavedeniu, ak by sa už u nás nezaviedlo. V súčasnosti však pre nás stráca ekonomický zmysel.

Česko sa vďaka výsledkom v posledných rokoch považuje za jednu z najlepšie hodnotených ekonomík, podľa agentúry Bloomberg, ktorá vychádzala zo štúdie Allianz, sme dokonca najstabilnejšou ekonomikou v EÚ,“ zdôvodnil Babiš, prečo by nechcel, aby sa euro v Českej republike zaviedlo.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Matovič odstupuje z odstupuje z eurovolieb

10:40 Matovič odstupuje z odstupuje z eurovolieb

Povedal to na pondelkovej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.